Kredi Garanti Fonu'nun Türkiye ekonomisi üzerinde kapsayıcı ekonomik büyüme bağlamında değerlendirilmesi
Credit Guarantee Fund evaluation of Turkey economy on inclusive economic growth context
  1. Tez No: 702490
  2. Yazar: SIDDIK SAMİ SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF İÇKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ekonomik büyüme ve kalkınma başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm ekonomiler için önemli bir olgudur. Yerleşik neo-liberal iktisadın büyümeye yönelik yaklaşımları, yoksulluk, gelir dağılımı bozukluğu, çevre kirliliği, devrevi krizler gibi çeşitli iktisadi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda alternatif büyüme modellerine olan ihtiyaç artmış gözükmektedir. Kapsayıcı büyüme temel olarak nüfusun tüm katmanlarının iktisadi aktiviteye katılımı ile gerçekleşen büyüme olarak tanımlanabilir. Bunun için fırsat eşitliği, serbest piyasa, sağlıklı rekabet ortamının sağlanması ve dışlayıcı etmenlerin ortadan kaldırılması önem arz etmektedir. İktisatta kurumlar kapsayıcı büyümeyi sağlamada önemli unsurlardır. Kurumlar, geniş katılımlı bir iktisadi ortamın temini için; sağlıklı bir rekabet ortamının sağlanması, dışlayıcı faktörlerin ortadan kaldırılması, dezavantajlı grupların desteklenerek fırsat eşitliğinin temin edilmesi hedefleri doğrultusunda çalışması halinde kapsayıcı büyümeye katkı sağlamaktadır. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), gerek işletme sayısı ve ekonomik büyüklüğü, gerek sağladıkları istihdam ve ihracat hacimleri itibariyle Türkiye Ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. KOBİ'lerin sağlıklı çalışabilmeleri, yatırım ve faaliyetlerinin desteklenmesi ülke ekonomisi için önem arz etmektedir. KOBİ'lerin öne çıkan sorunu finansmana erişim olduğu bilinmektedir. Kredi için teminat gösteremeyen KOBİ'ler finansal dışlanma etkisine maruz kalmaktadır. Kredi garanti/kefalet kurumları bu noktada devreye girerek, KOBİ'lere sundukları kefalet desteği ile finansal imkanlara ulaşmalarına katkı sağlamaktadır. Türkiye'de faaliyet gösteren yegane kredi garanti kurumu Kredi Garanti Fonu(KGF)'dur. Bu tez çalışmasında KGF desteklerinin Türkiye Ekonomisine kapsayıcı büyüme bağlamındaki etkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth and development is an important phenomenon for all economies, especially developing countries. The growth approaches of the established neo-liberal economy bring along various economic problems such as poverty, income distribution disorder, environmental pollution and cycle crises. In this context, the need for alternative growth models seems to have increased. Inclusive growth can be basically defined as growth by involving all layers of the population in economic activity. For this, equal opportunity, free market, providing a healthy competitive environment and eliminating exclusionary factors are important. In economics, institutions are important elements in ensuring inclusive growth. Institutions, in order to provide an economic environment with broad participation; It contributes to inclusive growth if it operates in line with the objectives of ensuring a healthy competitive environment, eliminating exclusionary factors, supporting disadvantaged groups and ensuring equal opportunities. Small and Medium Enterprises (SMEs), both economic size and the number of enterprises, employment and export volumes needed as they provide dismissal Turkey has a place in the economy. It is important for the economy of the country that SMEs can work healthy and support their investments and activities. It is known that the prominent problem of SMEs is access to finance. SMEs that cannot provide collateral for credit are subject to the effect of financial exclusion. Credit guarantee institutions come into play at this point and contribute to their access to financial opportunities with the bail support they offer to SMEs. Sole credit guarantee institutions operating in Turkey Credit Guarantee Fund (CGF). CGF support this thesis, the effect on the economy of Turkey in the context of inclusive growth is examined.