Kaygı düzeyleri ile işyeri şiddeti ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between anxiety levels and workplace violence and a research
- Tez No: 702535
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kaygı genel anlamıyla insanların olağan yaşantılarını etkileyecek bir tehlike sezdiklerinde ortaya çıkan duygu durumu ya da tepkidir. Bu duygu durumuna endişe de eşlik ederek gelecekte meydana gelebilecek durumlara yönelik duygu durumu birey üzerinde önemli bir etkide bulunur. İnsanlarda kaygıya sebep olabilecek durumlardan birisi de işyeri şiddetidir. İşyeri şiddeti Avrupa Komisyonu'nun da tanımına göre çalışanların işleriyle ilgili bulunduğu ortamlarda çalışanın sağlığını, güvenliğini ve iyi olma halini tehdit eden suistimal, taciz, tehdit eylemleri veya fiziksel saldırıların tümüdür. Hizmet sektörü işyeri şiddetini artıran risk faktörlerini fazlasıyla barındıran meslekleri içermektedir. Motosikletli kuryelik de hizmet sektöründe işyeri şiddeti hedefi haline gelebilecek riski taşıyan meslekler arasında yer alır. Motosikletli kuryelerin halkla temas halinde bulunmaları, nakit para taşımaları, çok erken veya çok geç saatlerde çalışıyor olmaları işyeri şiddetine uğrama risklerini artıran faktörlerden birkaçıdır. Bu araştırmada profesyonel motosikletli kuryelerin uğradıkları işyeri şiddeti tespit edilerek kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Karma araştırma yöntemi benimsenen araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme ile Spielberger tarafından geliştirilen ve Öner ve Le Comte tarafından Türkçeye uyarlanmış Durumluk-Sürekli Kaygı Düzeyleri Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Örneklemi oluşturan motosikletli kuryelerin fiziksel şiddete ve psikolojik şiddet kapsamında taciz ile tehdide maruz kaldıkları tespit edilmiştir. İşyeri şiddetini uygulayanların genellikle trafikteki sürücüler ve müşteriler olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. İşyeri şiddetine uğrayan motosikletli kuryelerin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Generally anxiety is an emotional state or a reaction that occurs when people sense a danger that will affect their normal lives. This emotional state which also comes with worry has a significant effect on the individual's emotional state of their future lives. One of the situations that can cause anxiety for people is workplace violence. According to the definition from the European Commission, workplace violence is a total of the abuse, harassment, threatening acts and it is a physical attack that threats the health, safety and well-being of the employee's environments where the employees are involved in their work. The service sector has professions that contain excessive risk factors which increases workplace violence. Motorcycle couriers are also among the professions that highly at risk of workplace violence in the service sector. It is the fact that motorcycle couriers are in contact with the public, they carry cash, work at too early or too late hours are some of the factors that increase the risk of workplace violence. In this study, workplace violence which is experienced by professional motorcycle couriers are determined and its effects on anxiety levels are examined. In the study, the mixed research method is used, data is collected by using the State-Trait Anxiety Levels Scale which is developed by Spielberger and translated to Turkish by Öner and Le Comte with a semi-structured interview. It was determined that the motorcycle couriers in our example are subjected to physical violence and harassment and threats within the scope of psychological violence. It has been found that the perpetrators of workplace violence are generally drivers and customers in traffic. It was found that motorcycle couriers who were exposed to workplace violence have high state of trait anxiety levels.