Erzurum il merkezinde 24 aylık çocuğu olan annelerin diş çıkarma dönemine ilişkin bilgileri ile bu dönemde yaptıkları uygulamalar
Awareness of mothers living in the provincial seat of Erzurum and having 24-month old children about the teething period and their handling of these children during that period
  1. Tez No: 70256
  2. Yazar: AYDA ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
V ÖZET Erzurum il merkezinde 24 aylık çocuğu olan annelerin diş çıkarma dönemine ilişkin bilgileri ile bu dönemde yaptıkları uygulamalar Bu araştırma, Erzurum il merkezinde 24 aylık çocuğu olan annelerin diş çıkarma dönemine ilişkin bilgileri ile bu dönemde yaptıkları uygulamaları saptamak amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır, Bu amaçla, Erzurum il merkezinde bulunan 9 sağlık ocağından 5'i basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve her sağlık ocağına kayıtlı bulunan 24 aylık çocuk nüfusunun %10'u örnekleme alınmıştır Verilerin toplanmasında annelerin diş çıkarma dönemi ile ilgili bilgilerini ve bu dönemde yaptıkları uygulamaları ortaya çıkaracak şekilde hazırlanmış bir anket formu kullanılmıştır. Anket, araştırmacı tarafından annelere adreslerine gidilerek uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve ki-kare önemlilik testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda; annelerin çoğunun eğitim düzeylerinin düşük olduğu ve diş çıkarma dönemi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları bulunmuştur. Araştırma kapsamına alınan annelerden %85.1'inin süt dişlerinin çıkma zamanını doğru olarak bildikleri ancak annelerin %89.3'ünün süt dişlerinin çıkma sırasını, %81.4'ünün süt dişlerinin tamamlanma zamanını ve %89.7'sinin de çocukta bulunması gereken toplam süt dişi sayısını bilmedikleri tespit edilmiştir. Annelerin %15.7'sinin çocuğun süt dişlerinin erken çıkması amacıyla çeşitli uygulamalar yaptıkları ve geleneksel uygulamalara başvuran anne oranının %73.7 olduğu tespit edilmiştir. Çalışma kapsamına alınan annelerden %63.6'sının ise çocukta süt dişleri çıkarken tespit ettikleri ateşi düşürmek amacıyla, doktor istemi olmadan aspirin kullandıkları saptanmıştır. Annelerden %74.0'ının diş çıkarma dönemiyle ilgili olarak şimdiye kadar herhangi bir yerden bilgi almadıkları belirlenmiş, bilgi alan annelerin ise bu amaçla başvurdukları kaynaklar arasında ebe ve hemşireye rastlanmamıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara yönelik çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Awareness of mothers living in the provincial seat of Erzurum and having 24-month old children about the teething period and their handling of these children during that period The present research is a descriptive study made in order to determine the awareness of mother living in the provincial seat of Erzurum and having 24- month old children about the teething period and their handling of these children during that period. Five of the nine health centers in Erzurum provincial seat have been selected by means of random sampling method, and of the 24-month old child population registered in each health center 10% has been included in the study. A questionnarie prepared to reveal the knowledge of mothers regarding the teething period and the handling they exhibited has been used. The Questionnaire has been given by the researcher to the mothers in their residences. In evaluating the data, the percentage and chi-square importance test have been used. At the end of the evaluation, it has been determined that most of the mothers had low education level and that they lacked adequate knowledge of the teething period. It has been found that of the mothers 85.1% knew correctly the time of eruption but 89.3% did not know the right order of eruption, 81.4% did not know the time of completion of the deciduous teeth and 89.7% did not know the exact total number of the deciduous teeth necessarily to be present in the child's mouth. It has been seen that 15.7% of the mothers used different techniques to make possible early eruption of the deciduous teeth and that the percentage of those who applied traditional techniques was 73.7%. It has also been determined that of the mothers included in the research 63.6% used aspirin without reporting to physicians in order to decrease the fever they observed at the time of the eruption of the deciduous teeth.VII It has been determined that 74.0% of the mothers were not informed about the teething period by any source so far and no midwives or nurses have been included among the sources referred by mothers getting information for this purpose. Several suggestions have been put forth in the light of the results obtained.