Erzurum il merkezinde 0-24 aylık çocuğa sahip annelerin ishal durumunda yaptıkları uygulamalar ve bilgi düzeylerinin saptanması
What the mothers in Erzurum city center, who have children at the age of 0-24 months, do in the case of diarrhea and the knowledge of them abaut diarrhea
- Tez No: 91381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÜRAKSIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
V ÖZET Bu araştırma; Erzurum il merkezinde 10 sağlık ocağı bölgesine kayıtlı bulunan 0-24 aylık çocuğa sahip annelerin ishal durumunda yaptıkları uygulamaları saptamak amacı ile 8530 anneden rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 600 annede anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda; çocukların %56.8'inin ishal olduğu, %43.2'sinin olmadığı, %94.3'ünün hiç hastanede yatmadığı saptanmıştır. Annelerin eğitim seviyesi arttıkça ishalin nasıl bir hastalık olduğunu, hangi yollarla bulaştığını, çocuk ateşlendiğinde neler yapılması gerektiğini, ishal esnasında verilecek ek besinleri bilme oranının artığı görülmüştür. Annelerin %45.5'inin ishalin hangi yollarla bulaştığı konusunda bilgisi yok idi. Annelerin hemen hemen hepsinin (%98.5) ishal sırasında su verilmesi gerektiğini bildiği, %31.3'ünün AŞTE paketlerinin sağlık ocağından temin edilebileceğini bilmediği görülmüştür. İshalde AŞTE kullananların sıklığı %56.3 olup evde AŞTE hazırlayanların sıklığı %26.3 idi. AŞTE'nin kullanım süresini bilmeyenlerin sıklığı %84.3 idi. Annelerin %9.2'si ishalli çocuğu doktora götürmenin gerekli olmadığını belirtmişlerdi. Annelerin %97.8'i ishal sırasında anne sütünün verilmesi gerektiğini belirtirken, verilmemesi gerekir diyenlerin %69.2'si ise ishali artırdığını düşünmekte idi. Annelerin %33.3'ünün çocuğunu temiz bir kapta kaşıkla, %41.0'inin biberonla, %10.5'inin rastgele bir kapta, %15.2'sinin sadece anne sütü ile beslediği, anne sütü ile beslenen çocuklarda ishalin çok düşük (%4.4) bir oranda görüldüğü belirtilmiştir.VI Memur olan annelerin %63.5'inin, ev hanımlarının %32.7'inin ishal esnasında AŞTE verilmesi gerektiğini söyledikleri saptanmıştır. Toplam ölen 111 çocuktan 24'ünün (%21.6) ölüm nedeni ishal olarak belirtilmiştir. İshal görülme sıklığının en yüksek olduğu Doğu Anadolu Bölgesi' nde (%49) annelerin %43.7'sinin hiç AŞTE tedavisi uygulamamış olması dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This research was realized by questionnaire method on 600 subjests selected by random sampling method among 8530 mothers in order to determine the applications made by mothers with children 0-24 months old, registered in 1 0 health station control regions in Erzurum city center, in case of diarrhea. At the end of research, it was determined that 56.8% of the children had diarrhea, 43.2% had no diarrhea, and 94.3% of them had never been hospitalized because of diarrhea. It was found that as the educational level of mothers went up, the rate of consciousness increased regarding their knowledge about what kind of a disease diarrhea was, how it was spreading, what had to be done when the child with diarrhea had high fever, what additional nutrients were to be supplied in case of diarrhea; and that 45.5% of mothers had no idea about in what ways diarrhea spread. It was observed that almost all mothers knew that it was necessary to give water to children in case of diarrhea, and 31.3% of mothers did not know that they could obtain ORS packs from primary health center. The prevalence of mothers using ORS was 56.3% and the prevalence of those preparing ORS by themselves at home was 26.3%. The prevalence of mothers not knowing how long the ORS should be used was 84.3%. Nine point two percent of mothers said that it was not necessary to take the child with diarrhea to a physician.VIII Ninty seven point eight percent of mothers believed that the child should be given infant's milk during diarrhea. Sixty nine point two percent of those believing that the child should not be given breast feeding during diarrhea thought that feeding the child with breast feeding would increase diarrhea. It was observed that 33.3 of the mothers fed their children from a disinfected can with a spoon, 41.0% used baby's sucking bottles, 10.5% used an ordinary cup; 15.2% fed their children only with infant's milk. It was determined that the children who were fed on infant's milk were found to have diarrhea at a very low (4.4) rate. It was found that 63.5% of mothers working as civil servants and 32.7% of those who were housewives told should give ORS to their children in case of diarrhea. Diarrhea was found to be the cause of death in 24(21.6%) of 1 1 1 death cases. It is remarkable that 43.7%of mothers never applied ORS treatment for diarrhea in Eastern Anatolia Region where the prevalence of diarrhea cases is the highest(49%).