Yoğun bakımda hemşire aktivitelerine harcanan zamanların saptanması ve Tedavi Girişimleri Skorlama Sistemi (TGSS)
THe Determination of the duration of the nursing activities in the intensive care unit and the Therapeutic Intervention Scoring (TISS)
- Tez No: 70257
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET YOĞUN BAKIMDA HEMŞİRE AKTİVİTELERİNE HARCANAN ZAMANLARIN SAPTANMASI VE TEDAVİ GİRİŞİMLERİ SKORLAMA SİSTEMİ (TGSS) Necmiye KILIÇASLAN Bu araştırma, TGSS-28 kullanılarak yoğun bakını ünitelerinde hasta-hemşire oranını ve yoğun bakım hemşirelik aktivitelerine harcanan zamanı belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, TGSS-28 formu kullanılarak 10 hafta süresince yoğun bakıma yatan 416 hastanın günlük TGSS puanlan hesaplanmıştır. Hemşirelik bakım kategorilerindeki hemşirelik aktivitelerinin süresini saptamak üzere iş örneklem yöntemi kullanılmıştır. 10 haftalık bir örneklem matriksi hazırlanarak haftanın yedi günü ve 08.-00-16.00 saatlerinde hemşirelik işlemleri gözlenmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları“ TGSS-28 Formu”ve“Yoğun Bakım Hemşire Aktiviteleri İş Örneklem Formu”dur. Araştırmanın yürütüldüğü yoğun bakım servisinde, 08.00-16.00 saatleri için ortalama TGSS-28 puanı 40.41 'dir. Bir TGSS-28 puanı 1 1.88 dakikalık hemşire zamanına eşit bulunmuş ve 40-50 TGSS puanının bir hemşire için günlük bakım aktivitelerini temsil ettiğine ilişkin literatür bilgisini desteklemiştir. Altı kategoride toplanan yoğun bakım hemşirelik aktivitelerine ayrılan süreler şöyledir : TGSS-28'de yer alan, hemşirelik aktivitelerini içeren I.kategori %44.25; TGSS-28'de yer almayan direkt bakım aktivitelerini içeren II.kategori %12.87; indirekt bakım aktivitelerini içeren III.kategori %25.89, tıbbi olmayan indirekt bakım aktivitelerini içeren IV.kategori %6.21; kişisel aktiviteleri içeren V.kategori %10.64 ; diğer aktivitelerin yer aldığı Vl.kategori %0.15'dir. Kategori Fin TGSS-28 'i temsil ettiği ve TGSS puanı yükselirken kategori I için hemşire aktivitelerine harcanan zamanın arttığı gösterilmiştir. Bu sonuçlar, TGSS-28 'in yoğun bakımda hasta-hemşire oranının belirlenmesinde kullanılabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : TGSS (Tedavi Girişimleri Skorlama Sistemi), Yoğun Bakım, Hemşirelik Bakım Aktiviteleri, İş Örneklemesi, Personalizasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DETERMINATION OF THE DURATION OF THE NURSING ACTIVITIES IN THE INTENSIVE CARE UNIT AND THE THERAPEUTIC INTERVENTION SCORING SYSEM (TTSS) Necmiye KTLIÇASLAN The purpose of this study was to calculate nurse/patient radio by using TISS-28, and to asses time allocation to nursing activities in the intensive care unit. In this study the TIS S scores of 416 patients were calculated in the intensive care unit 10 weeks long using the TISS-28 form. In order to determine the duration of the nursing care activities due to nursing care categories the work sampling method was used. A sampling matrix for 10 weeks was created and the nursing care activities were observed 7 days a week for two day shifts (08.00- 16.00). The data collection instruments were, the“TISS-28”and“Work sampling form for intensive care unit nursing activities”. The TISS-28 point for ICU was 40.41 for day shift. 1 TISS-28 point equals 1 1.88 minutes of the 480 mins in each shift. Related literature shows that nursing care activity for one day makes 40-50 TISS score. The percentage of nursing time spent on nursing activities in the ICU was calculated by using work sampling. Results indicated that 44.25 % of nurses time was spent in activities in TISS-28 ; 12.87 % in activities not in TISS-28 ; 25.8 % in indirect patient care, 6.21 % in organizational activites, 10.64 % in personel activities and 0.15 % in other activities. It is shown that category one reprsents TISS-28 and that the increase in TISS score results in the increase in nursing care activity duration. These result show that the TISS-28 can be useful to determine the patient/nurse ratio in intensive care units. Key Words : TISS (Therapeutic Intervention Scoring System), Intensive Care, Nursing Care Activities, Work Sampling, Staffing.