Nazogastrik tüp uygulama öğretiminde haptik etkileşimli sanal gerçeklik ve bilgisayar temelli simülasyon teknolojilerinin öğrencilerin başarı ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of technologies of virtual reality simulation and computer-based simulation with the haptic interface on students' success and anxiety levels in the instruction for the utilization of the nasogastric tube
- Tez No: 702566
 - Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 180
Özet
Amaç:Bu araştırma, nazogastrik tüp (NGT) uygulama öğretiminde haptik etkileşimli sanal gerçeklik ve bilgisayar temelli simülasyon teknolojilerinin öğrencilerin başarı ve kaygı düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem:Araştırma evrenini 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında bir vakıf üniversitesi hemşirelik bölümüne kayıtlı ve“Hemşirelikte Temel İlke ve Uygulamalar II”dersini alan öğrenciler, örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 90 öğrenci oluşturdu.Çalışma, NGT uygulama becerisi sırasında, Standart Müfredat ile eğitim alan Kontrol grubu (n=30), Haptik Etkileşimli Sanal Gerçeklik Simülasyon Teknolojisi ile eğitim alan Deney-1 grubu (n=30) ve Haptik Etkileşimli Bilgisayar Temelli Simülasyon ile eğitim alan Deney-2 grubu (n=30) ile gerçekleştirildi.Araştırma verileri;“Yapılandırılmış Öğrenci Bilgi Formu”,“Nazogastrik Tüp Uygulama Becerisine İlişkin Bilgi Sınavı”,“Nazogastrik Tüp Uygulama Becerisi Kontrol Listesi”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ile toplandı.Veriler bilgisayarda SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular:Öğrencilerin yaş ortalamasının 20,90±2,79 yıl, %70'inin kadın ve %51,7'sinin Anadolu Lisesi mezunu olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effect of technologies of virtual reality simulation and computer-based simulation with the haptic interface on the levels of students' success and anxiety levels in the instruction for the utilization of the nasogastric tube. Materials and Method: The research population was the students who were enrolled in the department of nursing of a foundation university the academic year of 2020-2021and took the course,“Basic Principles and Practices in Nursing II”, whilst the sample was comprised of 90 students who satisfied the criteria for being included in the research. The study was performed with the Control group that had education as per the standard curriculum (n=30), the Experimental-1group that had education by using the virtual reality simulation technology with the haptic interface (n=30), and the Experimental-2 group that had education by using the computer-based simulation technology with the haptic interface (n=30) in the context of the utilization of the nasogastric tube. The research data were collected with the“Structured Student Information Form”,“Test of Knowledge on the Skill in Utilizing a Nasogastric Tube”,“List of Control for the Skill in Utilizing a Nasogastric Tube”, the“State-Trait Anxiety Inventory”and“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”. The research data were analyzed by using the Statistical Package for Social Science 25.0. Results: It was found that the students had a mean age of 20,90±2,79 years, 70% of them were female, and 51,7% of them were graduates of Anatolian High Schools.