Doğum sonrası ilk yirmi dört saatte anne sütünün azalmasına sebep olan faktörler
Factors caused decreases of breast milk in the first twenty-four hours after delivery
- Tez No: 702567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SIRRI KETEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma İlk yirmi dört saatte anne sütü azalması ve/veya yetersizliği konusunda etkileyen faktörleri belirlemek ve nomogram ile eğitim ve izlemde rehberlik etmesi amacıyla tasarlandı. Haziran 2019- Haziran 2020 tarihleri arasındaki Bir yıllık periyotta Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastalıkları ek binasına başvuran 15-49 yaş arası herhangi bir doğum şekli ile doğum yapan kadınlar çalışmaya dahil edildi. Anne sütü azalan ve/veya yetersizliği olan hastalar var olan çalışmamızda klinikal prediksiyon modelimizin sonucu olarak değerlendirildi. Aday prediktörler annenin kilosu, doğum şekli, meme başının çöküklüğü, doğum için başlangıçta indüksiyon verilmesi, doğum sonrası bebeğin anne kucağına verilmesi (ten tene temas) ve bebeğin 5. dakika apgar skoru olarak belirlendi. Üç aday prediktör, anne sütü azalan ve/veya yetersizliği sonucu ile güçlü bir şekilde ilişkili bulundu. Bunlar meme başı çöküklüğü [OR:2.6 (1.06-6.4)], anne kucağına verilmeme [OR:6.5(3.1-13.2)] ve Bebek 5. dakika apgar skoru düşüklüğü [OR:2.37(1.1-5.07)] varlığıydı. Sonuç olarak, meme başı çöküklüğü, anne kucağına verilmeme ve bebek 5. dakika apgar skoru düşüklüğü, sezaryen ile doğum ve doğum için indüksiyon verilmemesi gibi temel parametrelere bakılarak doğum sonrası ilk yirmi dört saatte anne sütü azalan ve/veya yetersizliği olan hastaları öngörülebileceği belirlendi. Anne sütü azalan ve/veya yetersizliği öngörmede çizilen nomogramlar doğum sonrası sağlık çalışanlarına klinikte rehberlik hizmeti sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the factors affecting breast milk decrease and/or insufficiency in the first twenty-four hours and to guide in education and follow-up with Nomogram. Women between the ages of 15-49 who applied to the Gynecology and Pediatrics additional building of Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital in the one year between June 2019 and June 2020 were included in the study. Patients with reduced breast milk and/or insufficiency were evaluated as a result of our clinical prediction model in our current study. Candidate predictors were determined as the mother's weight, the mode of delivery, the collapse of the nipple, the initial induction for delivery, the baby to the mother's given lap after delivery (skin to skin contact) and the 5th-minute Apgar score of the baby. Three candidate predictors were strongly associated with the result of breast milk decrease and/or insufficiency. These were the collapse of the nipple [OR: 2.6 (1.06-6.4)], not to be the baby to the mother's give lap after delivery (skin to skin contact) [OR: 6.5 (3.1-13.2) and 5th-minute Apgar score of the baby [OR: 2.37 (1.1-5.07)] was the presence. As a result, we can predict patients with breast milk decrease and/or insufficiency in the first twenty-four hours after delivery by looking at the basic parameters such as the nipple collapse, not to be touch skin-skin after delivery and low baby 5th minute Apgar score, cesarean delivery and no induction for delivery. Nomograms drawn in predicting breast milk decrease and/or insufficiency will guide postpartum health workers in the clinic.