Tekrarlayan kök kanal tedavisinde kullanılan farklı eğe sistemlerinin inflamatuar mediyatörlerin salınımı üzerine etkisi
The effect of different file systems used in retreatment on the release of inflammatory mediators
  1. Tez No: 702573
  2. Yazar: SENA KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ AKTEMUR TÜRKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, tekrarlayan kök kanal tedavisi sırasında kök kanal dolgu maddelerinin uzaklaştırılmasında kullanılan farklı çalışma kinetiklerine sahip ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Reciproc blue ve XP-endo Finisher R eğe sistemlerinin periapikal bölgedeki Substance P, CGRP (Kalsitonin Gen İlişkili Peptid), IL-6 ve IL-10 inflamatuar mediyatörlerinin salınımı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya asemptomatik ve kronik apikal periodontitisli, tekrarlayan kök kanal tedavisi endikasyonu konan dişe sahip 75 hasta dahil edildi. Hastalar kök kanal dolgu maddelerinin uzaklaştırılmasında kullanılan eğe sistemine göre rastgele üç gruba ayrıldı (n=25): ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Reciproc blue ve XP-endo Finisher R. Eski kök kanal dolgu maddelerinin sökümü, kök kanallarının yeniden şekillendirme ve dezenfeksiyonu sağlandıktan sonra her üç gruptaki dişlerin kök ucundan periapikal sıvı örnekleri alındı. Ağrı, şişlik ve flare-up oluşumuna neden olan Substance P, CGRP, IL-6 ve IL-10 mediyatörlerinin periapikal sıvı örneklerindeki miktarı ELISA testiyle ölçüldü. Normal dağılmayan inflamatuar mediyatör değerlerinin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı. İkili gruplara göre normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to evaluate the effect of ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Reciproc blue and XP-endo Finisher R file systems, which are used in the removal of root canal filling materials during retreatment with different motion kinetics on the release of Substance P, CGRP (Calcitonin Gene-Related Peptide), IL-6 and IL-10 inflammatory mediators in the periapical region. Methodology: Seventy-five patients with asymptomatic and chronic apical periodontitis teeth with retreatment indication were included in the study. Patients were randomly divided into three groups according to the file system used to remove root canal filling materials (n = 25): ProTaper Universal Retreatment, Reciproc blue and XP-endo Finisher R. After the removal of the previous root canal filling materials, reshaping and disinfection of the root canals, periapical fluid samples were taken from the root tip of the teeth in all three groups. The amount of Substance P, CGRP, IL-6 and IL-10 mediators that cause pain, swelling and flare-up in periapical fluid samples were measured by ELISA test. The Kruskal Wallis test was used to compare the values of non-normally distributed inflammatory mediators. Mann-Whitney U test was used to compare data that were not normally distributed according to paired groups. The level of significance was determined as p0.05).