Çocuklarda fiziksel aktivite düzeyi ve uyku alışkanlıklarının bruksizme etkisi
The effect of physical activity level and sleep habits on bruxism in children
- Tez No: 702576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, çocuklarda görülen bruksizmin nedenleri, risk faktörleri, fiziksel aktivite, uyku ve oral alışkanlıklarının bruksizm üzerine etkisinin belirlenmesi, eğitim ve egzersiz programının etkinliğinin ölçülmesi ve çocuklarda koruyucu tedavi yaklaşımlarının oluşturulmasıdır. Çalışmamıza Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Kliniğine başvuran her iki cinsiyetten 6-13 yaş arasındaki bruksizm'i olan 82 çocuk değerlendirildi. 82 çocuk içinden eğitim grubuna katılmayı kabul eden 37 çocuk ve ebeveynleri eğitim ve egzersiz programına dahil edildi. Bu program dahilinde, fiziksel aktivite, uyku hijyeni, uyku ve oral alışkanlıklar konularında eğitim ve çene, baş ve boyun bölgeleri ile ilgili egzersizler öğretildi. Çocuklar eğitim ve egzersiz programı öncesi ve 8 hafta sonrası değerlendirildi. Ağrı şiddeti, temporomandibular eklem ve servikal bölge hareket açıklığı, uyku ve uyanıklık bruksizm varlığı tespit edildi. Fiziksel aktivite düzeyleri Fiziksel Aktivite Anketi (FAA) ile, uyku alışkanlıkları Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) ile ve oral alışkanlıkları Oral Alışkanlıklar Anketi (OAA) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda temporomandibular eklem (TME), çiğneme kasları ve baş ağrısı ile tek taraflı çiğnemenin yaygın olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the causes of bruxism in children, risk factors, physical activity, sleep habits, and the effect of oral habits on bruxism, to measure the effectiveness of the education and exercise program, and to establish preventive treatment approaches in children. The study evaluated 82 children between 6 and 13 years old who applied to the Pedodontics and were diagnosed with bruxism at Cukurova University Faculty of Dentistry. Out of 82 children, 37 children who agreed to participate in the training group and their parents were included in the training and exercise program. This program included training on physical activity, sleep hygiene, sleep and oral habits, and exercises related to the jaw, head, and neck regions. Children were evaluated before and after 8 weeks of education and exercise program. The presence of pain severity, temporomandibular joint and cervical range of motion, sleep and awake bruxism were evaluated. Physical activity levels were evaluated with the Physical Activity Questionnaire (PAQ), sleep habits were evaluated by the Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ), and oral habits were evaluated by the Oral Habits Questionnaire (OHQ). As a result of the evaluations, temporomandibular joint (TMJ) pain, masticatory muscle pain, headache, and unilateral chewing were prevalent.