Pandemi döneminde ortaokul öğrencilerinin yüz yüze ve uzaktan matematik eğitimine yönelik metaforik algılarının incelenmesi
Examination of metaphorical perceptions of middle school students towards face-to-face and remote mathematics education during the pandemic period
- Tez No: 702578
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin yüz yüze ve uzaktan eğitimle matematik dersine yönelik metaforik algılarını belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma modellerinden fenomenoloji (olgu bilim) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Gaziantep Şehitkâmil ilçesine bağlı 4 farklı ortaokulda eğitim gören 300 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken maliyet, zaman, ulaşım ve ekonomik olması bakımından uygun örnekleme yöntemi seçilmiştir. Öğrencilerin metaforik algılarını belirlemesi açısından belirlenen veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilen iki sorudan oluşmaktadır. Öğrencilerin bu sorulara verdikleri cevaplar içerik analizi ile değerlendirilip yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre yüz yüze matematik eğitimine yönelik 14 farklı kategori, uzaktan matematik eğitimine yönelik 18 farklı kategori belirlenmiştir. Yüz yüze matematik eğitimine yönelik oluşan kategoriler içerisinde en yüksek frekansa sahip kategoriler“eğlence”ve“rahatlık”kategorileri iken uzaktan matematik eğitimine yönelik kategorilerin en yüksek frekansa sahip olanları“zorlayıcı”ve“sıkıcı”kategorileri olmuştur. Ayrıca yüz yüze matematik dersi için en çok tekrarlanan metafor“futbol”metaforu, uzaktan matematik dersi için en çok tekrarlanan metafor“bowling topu”metaforu olmuştur. Araştırmanın sonucunda ortaokul öğrencilerinin yüz yüze matematik derslerini daha çok olumlu, uzaktan eğitimle matematik derslerini ise daha çok olumsuz kategorilerle belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the metaphorical perceptions of middle school students in face-to-face and remote education and mathematics. In the study, phenomenology (fact science) pattern was used from models in qualitative research. The study group consists of 300 students who were educated in 4 different middle schools in Gaziantep Şehitkâmil district in the 2020-2021 academic year. When determining the working group, the appropriate sampling method was selected in terms of cost, time and transportation economics. The data collection tool used to determine the metaphorical perceptions of students was developed by the researcher. There are 2 questions in the data collection tool. The answers given by the students were evaluated and interpreted by content analysis. According to the findings, 14 different categories for face-to-face mathematics education and 18 different categories for remote mathematics education were determined. Among the categories for face-to-face mathematics education, the highest frequency categories were“entertainment”and“comfort”, while the categories for remote mathematics education had the highest frequency categories of“challenging”and“boring”. In addition, the most repeated metaphor for face-to-face mathematics was the metaphor of“football”, the most repeated metaphor for the remote mathematics course was the“bowling ball”metaphor. As a result of the research, it was seen that middle school students stated face-to-face mathematics lessons with more positive categories and remote education mathematics lessons with more negative categories.