Periodontal sağlığın olumsuz gebelik sonuçları üzerine etkisi
Effects of periodontal health on adverse pregnancy outcomes
- Tez No: 702580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇALIŞIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 2017 Dünya Çalıştayı'nda kabul edilen güncel sınıflama sistemini kullanarak, periodontal hastalıkların olumsuz gebelik sonuçları üzerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve metot: Bu çalışma, takipleri ve doğumları Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen, 172 birey üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm annelerin yaşı, boyu, kilosu, doğum şekli, toplam gebelik sayısı, eğitim seviyesi, gelir düzeyi,diş fırçalama sıklığı ve ara yüz temizlik ajanı kullanım bilgileri kaydedildi. Anneler, gebelik haftasına ve bebeğin doğum ağırlığına göre test ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Gebelik haftası < 37 hafta olan ve/veya bebek doğum ağırlığı < 2500 gr. olanlar test grubu (n=85) oluşturuken, gebelik haftası ≥ 37 hafta olan ve/veya bebek doğum ağırlığı ≥ 2500 gr. olanlar ise kontrol grubunu (n=87) oluşturdu. Tüm bireylerden Pİ, Gİ, SK%, SCD ve KAS değerlerini içeren klinik periodontal ve radyografik değerlendirme yapıldı ve güncel sınıflama sistemine göre tanı konuldu. Doğuma en yakın tarihte alınan rutin tetkiklerinden; WBC, HGB, HCT, PLT, MPV ve Ca değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effects of periodontal diseases on adverse pregnancy outcomes by using the classification system accepted in the 2017 World Workshop. Material and methods: This study recruited 172 individuals who were monitored during pregnancy and then delivered at the Department of Obstetrics and Gynecology, Adıyaman University Training and Research Hospital. The age, height, weight, mode of delivery, the total number of pregnancies, education level, income level, tooth brushing frequency, and interface cleaning agent usage information of all mothers included the study were recorded. The mothers were divided into test and control groups by their gestational week and the birth weight of their babies. While those with a gestational age