Bankalarda bilanço dışı işlemlerin banka karlılığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of off-balance sheet transactions on bank profitability
- Tez No: 702582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilanço dışı işlemlerin zaman içinde artan trendi, bankacılık sektörü için önemini giderek artırmıştır. Bilanço dışı hesaplarda izlenen bu işlemler, doğrudan bilançoda gösterilmeden kâr veya zarar hesabı üzerinden banka karlılığını etkileyen işlemlerdir. Bilanço dışı işlemlerin bankanın kâr veya zararına etkisi bankacılık riski kapsamında incelenmesi gereken bir konu olmuştur. Çalışmamızda bankaların artan bilanço dışı işlemleri sonucunda karşılaştıkları riskler ile bu işlemlerin bankanın aktif pasif yönetimindeki karlılığa etkisini 2011- 2021 BDDK verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Bilanço kalemlerinin aylar bazında gayri nakdi yükümlülükleri, teminat mektupları, akreditifleri, taahhütleri, faiz ve para swapları, türev ürünleri ve toplam bilanço dışı işlemlerin toplam değerleri kullanılmıştır. Bu veriler üzerinden dönem net kâr zararı ile ilişkili olup olmadığı MATLAB analizi ile çoklu regresyon modeli (MLR) ve RegARMA modeli kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing trend of off-balance sheet transactions over time has gradually increased its importance for the banking sector. These transactions, which are followed in the off-balance sheet accounts, are the transactions that affect the profitability of the bank through the profit or loss account without being directly shown in the balance sheet. The effect of off-balance sheet transactions on the profit or loss of the bank has become an issue that needs to be examined within the scope of banking risk. In our study, the risks faced by banks as a result of increasing off-balance sheet transactions and the effect of these transactions on the profitability of the bank's asset-liability management were analyzed using 2011-2021 BRSA data. Monthly non-cash liabilities of balance sheet items, letters of guarantee, letters of credit, commitments, interest and currency swaps, derivative products and total values of total off-balance sheet transactions are used. Based on these data, the results were obtained by using MATLAB analysis, multiple regression model (MLR) and RegARMA model, whether there is a relationship between the period net profit and loss.