Effects of excessive violent video game playing on inhibition: Event-related brain oscillations during Go/NoGo task
Aşırı düzeyde şiddet içerikli video oyunu oynamanın ketleme üzerine etkileri: Yap/Yapma görevi esnasında olay-ilişkili beyin salınımları
  1. Tez No: 702585
  2. Yazar: ELİF GÜLDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Aşırı düzeyde video oyunu oynama, bazı bilişsel işlev bozuklukları ile ilişkilidir. Bunlar arasında zayıflamış tepki ketlemesi ve dürtüsellik gelmektedir. Bu bağlamda, mevcut çalışma, P300 zaman penceresinde olay ilişkili delta, teta ve alfa bant aktivitesini analiz ederek aşırı düzeyde şiddetli video oyunu oynamanın tepki ketlemesi davranışının nöral temelleri üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmaya 19 aşırı düzeyde şiddet içerikli video oyunu oynayan (ADO) ve 14 bu benzeri oyunları oynamayan kişi katıldı. Tepki ketlemesi, klasik bir Yap/Yapma görevi kullanılarak ölçüldü. Yap ve Yapma yanıtları, P300 zaman penceresinde hem davranışsal hem de olay ilişkili salınımlar için ayrı ayrı analiz edildi. Davranışsal bulgular, ADO'ların hem Yap hem de Yapma koşullarında doğru tepkilerde daha hızlı tepki süresine sahip olduğunu gösterdi. Genel Yap-P300-delta latansı ve frontal ve merkezi Yapma-P300-alfa latansı, oyuncu olmayanlara kıyasla ADO'larda daha erken gözlendi. Öte yandan, parietal Yap-P300-teta latansı, oyuncu olmayanların aksine ADO'larda daha gecikmiş olarak bulundu. Bulgular, aşırı oyun oynayanları tepki ketlemesi mekanizmaları üzerinde kısmi yönde olumsuz etkisi olduğu yönündeki bulguları desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Excessive video gaming is associated with some cognitive dysfunctionalities. One of them is weakened response inhibition mechanisms and impulsivity. In this context, the current study aims to understand the effects of excessive violent video gaming on response inhibition processes and its neural underpinnings through the analyzing event-related delta, theta and alpha band activity in P300 time window. 19 excessive violent video game players (EVGPs) and 14 non-players participated to this study. Response inhibition was measured by using a classical Go/NoGo task. Go and NoGo responses were analyzed separately for both behavioral and event-related oscillations (EROs) in P300 time window. Behavioral findings showed that EVGPs had faster reaction times (RTs) to the correct hits during both Go and NoGo conditions. Overall NoGo-P300-delta latency, and frontal and central NoGo-P300-alpha latency was observed earlier in EVGPs compared to non-players. On the other hand, parietal Go-P300-theta latency was found later in EVGPs in contrary to nonplayers. Findings supported partial inefficiency on response inhibition mechanisms of EVGPs. Results of the current study were discussed in light of the literature.