Rezin simanların su absorbsiyon ve çözünürlük oranlarının incelenmesi
Investigation of water absorption and solubility rate of resin cement
- Tez No: 702595
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada üç farklı polimerizasyon mekanizmasına sahip rezin simanların su absorbsiyon, desorbsiyon ve çözünürlük oranlarının araştırılması amaçlandı. Absorbsiyon ve desorbsiyona bağlı olarak meydana gelen ağırlık değişimleri için DVS Intinsic, açığa çıkan artık monomer (TEGDMA, HEMA, UDMA, BPA VE DL-CQ) miktarı için GC/MS ve HPLC cihazı kullanıldı. Çalışmada Variolink Esthetic LC (VLC), Variolink Esthetic DC (VDC) ve Panavia V5 self cure (PSC) ve dual cure (PDC) kullanıldı. Hazırlanan örneklerin ağırlık değişimi sırasıyla %0, %90, ve %0 nem ortamında 5, 10 ve 19 gün olmak üzere DVS Intinsic cihazında ölçüldü. Bir, 5 ve 19 günlük bekleme periyodunun ardından açığa çıkan artık monomerler GC/MS ve HPLC cihazları ile ölçüldü. Tüm rezin simanlar için ağırlık ölçüm grafikleri değerlendirildiğinde; ağırlık kaybı, sırasıyla, en düşük VLC, VDC, PDC ve PSC gruplarında tespit edildi. Rezin simanlardan salınan monomer miktarı 5. ve 19. günde en yüksekti. Salınımı incelenen monomerlerden, DL-CQ en az salınan monomer iken, UDMA en fazla salınan monomerdir. Çalışmada ışık ile sertleşen örneklerde ağırlık kaybı ve salınan artık monomer miktarı dual cure ve self cure örneklere göre daha azdır. Klinik uygulamalarda light cure, dual cure ve self cure için ortak endikasyon olan durumlarda ışık ile sertleşen simanların kullanımı tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the water absorption, desorption and solubility rates of resin cements with three different polymerization mechanisms. DVS Intinsic was used for weight changes due to absorption and desorption, GC/MS and HPLC device was used for the amount of residual monomer (TEGDMA, HEMA, UDMA, BPA, and DL-CQ) released. Variolink Esthetic LC (VLC), Variolink Esthetic DC (VDC) and Panavia V5 self-cure (PSC), and dual-cure (PDC) were used in the study. The weight change of the prepared samples was measured in DVS Intrinsic device for 5, 10, and 19 days in 0%, 90%, and 0% humidity environment, respectively. After a waiting period of one, 5, and 19 days, residual monomers released were measured by GC/MS and HPLC instruments. When weight measurement charts are evaluated for all resin cement; weight loss was lowest in the VLC, VDC, PDC, and PSC groups, respectively. The amount of monomer released from the resin cement was highest on the 5th and 19th days. Among the monomers whose release was investigated, DL-CQ was the least released monomer, while UDMA was the most released monomer. In the study, the weight loss and the amount of released residual monomer are less in the light-cured samples compared to the dual-cured and self-cured samples. In clinical applications, the use of light-cured cement may be recommended in cases where there are common indications for a light cure, dual-cure, and self-cure.