Derivation of prescriptive accident prevention model from predictive models using ml algorithms
Makine öğrenme algoritmalarını kullanarak tahminsel modellerden preskriptif kaza önleme modelinin türetilmesi
- Tez No: 702594
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR BEHZAT TOKDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın temeli, makine öğrenimi algoritmalarını kullanılmasıyla boru hattı yapımında işle ilgili kazaların sonuçlarını tahmin etmek ve kazaları önlemek için preskriptif bir kaza önleme modeli sunmaktır. İnşaat sektörünü en tehlikeli sektörlerden biri olması ve doğası gereği geçici olması nedeniyle inşaat kazalarının derinlemesine incelenmesi çok önemlidir. Preskriptif bir kaza önleme modeli oluşturmak için bir boru hattı projesindeki tüm olay raporları analiz edilmiş ve 1,184 kaza için bir veri seti hazırlanmıştır. Yirmi dört doğrudan neden ve on sekiz kök nedenin yanı sıra ramak kala, maddi hasar ve yaralanmadan oluşan üç farklı kaza sonucu nitelikler şeklinde belirlenmiştir. On bir farklı ML algoritması, bir makine öğrenme aracı olan RapidMiner programında farklı veri alt kümeleri için kazaların sonuçlarını tahmin etmek için çalıştırılmıştır. Makine öğrenimi algoritmalarından biri olan Derin Öğrenme, karmaşık veri kümelerinin sonucunu tahmin etmede ve on iki veri kümesinin çoğunda daha iyi performans göstermesi nedeniyle seçilmiştir. Parametre optimizasyonu ile model performansı optimize edilmeye çalışılmıştır. Optimizasyon sonrası tahminsel modellerin kaza sonuçlarını iyi şekilde tahmin edebildiği ve bu tahmin sayesinde preskriptif bir kaza önleme modelinin sunulabileceği sonucuna varılmıştır. Preskriptif bir model ile gelecekte oluşabilecek kazaların hangi kök neden, doğrudan nedenden dolayı veya hangi tarih aralığında oluşabileceğin ilişkin bir öngörü sunabilmek mümkün olabilir. Bu istatistiksel arka plana sahip öngörü ile kazaların nedenleri ortadan kaldırılarak kazaların önüne geçilebilir.
Özet (Çeviri)
The main drive upon which this study relies is to introduce a prescriptive accident prevention model to avoid work related accidents by predicting outcomes of work-related accidents in pipeline construction with using machine learning algorithms. In depth study on construction accidents is crucial due to construction being one of the most hazardous industry and being temporary in nature. To come up with a prescriptive accident prevention model, all incident reports from a pipeline project were analysed and a data set was prepared for 1,184 cases with attributes. These attributes consist of twenty-four immediate causes, eighteen root causes and three consequences that are nearmiss, asset or property damage and injury. A machine learning tool, RapidMiner, is used to predict outcomes of the cases for different data subsets by using eleven different ML algorithms. One of the machine learning algorithms, Deep Learning, was selected due to performing better in predicting outcome of complex data sets and in majority of twelve data sets. Model performance was attempted to be optimized with parameter optimization. It was concluded that predictive models with optimized parameters can predict accident outcomes better and a prescriptive accident prevention model can be presented thanks to these predictions. With a prescriptive model, it may be possible to provide a foresight about the root cause, immediate cause, or date and time of potential accidents. The causes of accidents can be eliminated; hence accidents can be prevented with these predictions having statistical basis.