Rezin modifiye cam iyonomer simanlarda HEMA salınımı ve su absorbsiyonlarının incelenmesi
The Investigation of HEMA realesing and water absorption of resin modified glass ionomer cements
  1. Tez No: 91958
  2. Yazar: NİLÜFER ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
-79- OZET Rezin modifiye cam iyonomer simanlar, konvansiyonel cam iyonomer simanın içerisine rezin (hidroksietil metakrilat) ilavesi ile geliştirilmiştir. Rezin ilavesi ile siman adezyonu arttırılmış fakat biyolojik uyumluluk açısından bazı olumsuz özellikler ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı; farklı rezin-modifiye cam iyonomer sunanlardan salman hidroksietil-metakrilat (HEMA) miktarını belirlemektir. Bu in vitro çalışmada farklı rezin-modifiye cam iyonomer sunanlardan salman hidroksietil-metakrilat (HEMA) miktarı ve su absorbsiyon miktarının ölçülmesi amacı ile Advance (Caulk/Denstpley Inc.,U.S.A), Vitramer (3M Dental Products, U.S.A.) ve Protec-Cem (R&D Vivadent, Liechtenstein) rezin-modifiye cam iyonomer simanlan kullanıldı. HEMA salimimin ölçmek için her siman grubundan ADA 9 Standardına göre 10 mm çapında, 1 mm yüksekliğinde 10'ar adet olmak üzere toplam 30 örnek hazırlanarak, hazırlanan bu örnekler içerisinde 20 mi deiyonize su bulunan cam şişelere bırakıldı. Her gruptan 10 dakika, 1 saat, 24 saat ve 7 gün süreleri sonunda mikropipet ile 1 mi solüsyon çekilerek cam tüplere konuldu. Bu solüsyonlar Yüksek Performans Likit Kromatografi (HDLC) cihazına enjekte edilerek yanıcıdan çıkan sonuçlar değerlendirilerek ppm cinsinden hesaplandı. Rezin modifiye cam-iyonomer sunanların su absorbsiyonlannı ölçmek için ISO 4049 standardına göre 15 mm çapmda 1 mm derinliğinde her siman grubu-80- için 10 'ar tane olmak üzere toplam 30 ömek hazırlandı. Örneklerin nemi alınarak hassas terazide tartıldı ve Mı değeri bulundu. Daha sonra deiyonize suya atılıp 7 gün bekletilerek M2 değeri bulundu. Örnek yıkanıp kurutuldu ve nemi alınarak M3 değeri elde edildi. M değeri sonuçlan ugr/ mm3 olarak belirlendi. Gruplar arasında en fazla HEMA sahnımının Vitramer, en düşük HEMA salımmının ise Protec-Cem simanda olduğu görüldü. Her üç simanın su absorbsiyon değerlerinin HEMA salınımına paralellik gösterdiği, en fazla su absorbsiyonunun Vitramer, en az su absorbsiyonun ise Protec-Cem simanda olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
-81- SUMMARY Resin modified glass ionomer cements are developed with the addition of resin ( hydrxyethyl metacrylate ) to the conventional glass inomer cements. The addition of resin increases the adhesion properties, but from the biologyical aspect it has some disadvantages. The aim of this study is to evaluate the amount of hydrxyethyl metacrylate (HEMA) level released from different modified glass ionomer cements. In this in vitro study, Advance (Caulk/Denstpley Inc.,U.S.A), Vitramer (3M Dental Products, U.S.A.) ve Protec-Cem (R&D Vivadent, Liechtenstein) resin modified the amount of HEMA level released from different resin modified glass ionomer cements and water absorbtion level. To evaluate the HEMA released the specimen are prepared considering the ADA 9 standart, 10 mm diamater, 1 mm height, foreach of cements 10 specimen were prepared, the total number of the specimen were 30. The specimen were immersed glass containers containing 20 ml deionize water after 10 minutes, 1 hour, 24 hour and 7 days storage from each group 1ml solution is taken from the cotainer and transferred the glass tubes vory a micropipet. These solution are injected to high performans liquid cromatography ( HPLC ) machine and the results are calculated in term of ppm. To evaluate the water absorbtion of resin modified glass ionomer cements according to the ISO 4049 standars the specimens were prepared at 15 mm-82- diamater, 1mm depth, for each cement group 10 specimen were prepared. the samples are dried and weight of a balanced analyzer and obtained the Mi value. After that the specimens are left in deionized water for 7 days and than weighted again and obtained the M2 value. Inorder to obtain M3 value, the specimen are washed, dried and weight again. The result of the water absorbtion were obtained in ugr/mm3. Among the groups HEMA release was maximum at vitramer and minimum at Protec-Cem cements. Water absorbtion results were parallel to the results of the HEMA release results, maximum water absorbtion was at Vitramer and minimum water absorbtion was found in Protec-Cem.