The effects of life satisfaction and material values on voluntary simplicity
Yaşam memnuniyeti ve maddi değerlerin gönüllü sadelik üzerindeki etkileri
- Tez No: 702607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM KORKUT ALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gönüllü Sadelik, veya gönüllü olarak sade bir hayat sürdürmek, psikoloji ve felsefe başta olmak üzere birçok araştırma alanında çalışma konusu olmuştur. Pazarlama alanında da, doğal kaynakların azalması ve artan nüfus ile ilgili sorunlara ilişkin çıkarımlar ile, son yıllarda artan bir ilgi görmektedir. Gönüllü Sadelik, pandemi sonrası yeni dünyada, sosyal bilimler için özel bir önemi temsil edebilir. Bu çalışma; İstanbul, Türkiye'de ikamet eden 410 katılımcı örneklemiyle Yaşam Doyumu ve Maddi Değerlerin Gönüllü Sadelik üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Gönüllü Sadelik üzerinde Yaşam Memnuniyeti'nin doğrudan istatistiksel bir anlamlılığa sahip olduğu bulunurken, tek boyutlu bir değişken olarak Maddi Değerlerin istatistiksel bir anlamlılığı bulunmamıştır. Daha ileri analizler; Maddi Değerlerin, bu çalışma için hesaplanan 4 boyutundan üçünün istatistiksel olarak Gönüllü Sadelik ile ilişkili olduğunu bildirmiştir. Bulgular ayrıca, Maddi Değerler ve Yaşam Doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın ışığında şu sonuca varılmıştır; hem Yaşam Doyumu hem de Maddi Değerlerin bazı boyutları, bireyleri gönüllü olarak sade bir yaşam sürdürme pratiklerini takip etmek konusunda etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
Voluntary Simplicity, or to lead a voluntarily simple life has been a subject of discussion in many fields of research, especially in psychology and philosophy. It has been getting increased attention in the field of marketing in the recent years with implications to problems regarding the decline in natural resources and increasing populations. Voluntary Simplicity may represent a special importance in the new post pandemic world for social sciences. This study has researched the effects of Life Satisfaction and Material Values on Voluntary Simplicity, through a sample of 410 participants residing in Istanbul, Turkey. Life Satisfaction was found to have a direct statistical significance on Voluntary Simplicity, whereas Material Values as a unidimensional variable, have not found to have a statistical significance. Further analysis reported that, of the 4 computed dimensions of Material Values for this study, three of them were statistically associated with Voluntary Simplicity. The findings also suggested significant associations between Material Values and Life Satisfaction. In light of the study, it was concluded that; both Life Satisfaction, and some dimensions of Material Values may effect individuals to pursue the practices of leading a voluntarily simple life.