The dispute settlement of the archipelagic states in practice of the Philippines and Indonesia
Endonezya ve Filipinler bazında takımada devletlerinin anlaşmazlıklarının çözümü
  1. Tez No: 702639
  2. Yazar: MUHAMMAD ZULFAJRIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEMUNI-ODEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS), bir devlet ile diğeri arasındaki anlaşmazlıkların çözümü de dahil olmak üzere, okyanus meseleleriyle ilgili tüm ulusların çıkarlarına hizmet eder. Deniz sınırlarının sınırlandırılmasına ve ihtilafların çözümüne ilişkin, diplomatik ikna yolu veya mahkeme yolu ile karara bağlanması gereken çok sayıda karmaşık mesele vardır. Prensip olarak, UNCLOS, ihtilaflı taraflara üzerinde anlaşmaya varılmış bir çözüme ulaşmak için hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda engelsiz bir seçenek sunar. Bu bağlamda, barışcıl yöntemler ile birlikte müzakere, arabuluculuk, uzlaştırma, tahkim, soruşturma, adli çözüm, bölgesel ajanslara yada düzenlemelere başvurmak gibi yöntemler bulunmaktadır. Ancak yukarıda bahsi geçen yöntemlerin başarısız olması halinde anlaşmazlığın tarafları BMDHS'nin Uyuşmazlıkların Çözümü XV. Kısım Madde 279-2991 uyarınca zorunlu anlaşmazlık çözümüne gidebilirler. Çin, Güney Çin Denizi (SCS) üzerinde devasa bir“9 Çizgi Hattı”iddiasında bulunduğunda Filipinler bir sorunla karşı karşıya kalmıştı. Sonuç olarak, Filipinler konu hakkında davayı Güney Çin Denizi Tahkim Mahkemesi'ne açtı ve dava sonucunda lehlerine karar verdi. Bununla birlikte, Çin tahkim kararlarını tamamen reddetti. Filipinler, Çin'le anlaşmazlığa düştü ve Kuzey Natuna Denizi'nde (NNS) Endonezya Çin ile karşı karşıya kaldı. İlk davadan farklı olarak, ikinci dava, zorunlu araçlar dahil edilmeden sakin bir şekilde çözüldü. Filipin-Çin anlaşmazlığı, diplomasi yönteminin başarısız olduğuna dikkat çekerek, anlaşmazlıkların yargı yoluyla çözümlenmesine ilişkin bir örnek teşkil etmektedir. Öte yandan, Endonezya - Çin davası, Çin gemilerinin sınır dışı edilmesi ile sonuçlanan bir diplomatik mekanizma uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The United Nations Convention1on the Law of the Sea (UNCLOS) serves all nations' interests regarding oceans affairs, including dispute settlement between one state and another. There are numerous complex issues regarding dispute settlement of maritime boundaries delimitation, some settled by diplomatic persuasion while others have to be decided by court or tribunal. Principally, UNCLOS gives an unimpeded option to disputes parties on which measures should be taken to reach an agreed solution. In this regard, methods include negotiation, mediation, investigation, conciliation, arbitration, inquiry, judicial settlement, resort to regional agencies or arrangements,1or by other peaceful means. However, if those ways fail, then an obligatory settlement of disputes can be taken by parties to the dispute under Part XV Setllement of Dispute Articles 279-2991of UNCLOS. The Philippines had faced a matter when China put a massive“9-dash line”claim on the South China Sea (SCS). As a result, the Philippines filed the case before the South China Sea Arbitration and ruled in their favour. Nevertheless, China refused the arbitration's decisions as a whole. The Philippines had China disputed with, and there was also Indonesia who had to deal with China in the North Natuna Sea (NNS). Unlike the former case, the latter was calmly resolved without involving obligatory instruments. The Philippine v. China dispute is an example of dispute resolution through adjudication, implying that the diplomacy method has failed. On the other hand, Indonesia v. China case implements a diplomatic mechanism complemented by field action through the expulsion of Chinese vessels.