Dış ortamlarda kullanılan greslere metal mikroparçacıkların eklenmesi durumunda ısıl performanslarının incelenmesi
Investigation of thermal performances at addition metallic microparticles to greases used in outdoor environments
- Tez No: 702649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETİ DÖNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dış ortamlarda çalışan büyük iş makinalarının hareketli aksamlarını yağlamakta kullanılan gres yağlarından iki tipi, ısıl özellikleri incelenmek üzere seçilmiştir. Katkısız ve katkılı (mikroparçacık ilaveli) greslerin sıcaklık, moment, ışınım ve ısı iletim katsayısı özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Sıcaklık ve moment değişimi için zaman kontrollü çalışma periyoduna sahip bir deney düzeneği hazırlanmıştır. Işınım özellikleri görünür ve 2,5‒20 μm'lik kızılötesi dalga boyu aralığında incelenmiştir. Isı iletim deneyleri konvansiyonel bir ısı iletim deney setinde 20‒65°C sıcaklık aralıklarında gerçekleştirilmiştir. Kısa ve uzun çalışma sürelerine göre, katkısız ve mikroparçacık katkılı greslerin ısı iletim katsayıları değerlendirilmiştir. Isıl iletkenlik özellikleri yüksek olan CuO, TiO2, ZnO ve grafit katkı malzemeleri olarak seçilmiş ve kullanılmış olup, incelenen sıcaklık, moment ve soğurma sonuçları grafikler halinde verilmiştir. Sıcaklık değişimleri gresin tipine göre farklılık göstermektedir. Gres 2, Gres 1'e göre daha yüksek sıcaklıklarda çıkmaktadır. Mikroparçacık katkılı Gres 1 numunelerinin sıcaklık değerleri katkısız Gres 1'in değerlerinden küçüktür. Gres 2'de ise, katkılı numunelerin sıcaklık değişimleri katkısız Gres 2'nin değerlerinden daha fazladır. %0,02,%3,33 ve %10 mikroparçacık katkılı gres numuneleri kızılötesi dalga boyundaki incelemelerinde, katkılı numunelerin soğurma değerleri katkısız gres numunelerin soğurma değerlerinden küçük olduğu görülmektedir. %10 katkılı Gres 1'in soğurma değerlerinde grafit katkılı numunenin sonuçları belirgin farkla yüksektir ve Gres 2'nin soğurma ölçümlerinde, TiO2 katkılı numune 12,5 μm'den büyük dalga boylarında yüksek değerlere ulaşmaktadır. Isı iletim katsayısı bakımından karşılaştırıldığında, katkılı Gres 1'in ısı iletim özellikleri, katkısız Gres 1 numunelerinden daha düşüktür. Gres 2'de ise, katkılı numuneler katkısız numunelerden daha yüksek ısıl iletkenliklere sahiptir. En yüksek ısıl iletkenlikler ZnO katkılı Gres 2 ve en düşük ısı iletkenlikleri de TiO2 katkılı Gres 2 numunelerinde tespit edilmiştir. Katkılı gres numunelerin moment değerleri, katkısız gres numunelerin değerlerinden küçüktür.
Özet (Çeviri)
Two types of greases used to lubricate the moving parts of huge machines operating in external environments were selected to be examined thermal properties.Temperature, torque, absorbance properties and thermal conductivity coefficients of the greases with nonadditive and including additive (microparticles) were experimentally investigated. An experimental setup with one-hour controlled working period was prepared to examine of the temperature and torque changes. The radiative properties of the greases were examined in the UV-visible spectrum and the infrared wave length range of 2,5‒20 μm. The measurements of thermal conductivity were carried out in a conventional thermal conductivity measurement device in the temperature range of 20‒65 °C. CuO, TiO2, ZnO and graphite additives with high thermal conductivity properties were used and the measured absorption values of the samples were presented in graphics. The changing of temperature vary according to the type of greases. The Grease 2 reaches higher temperatures than the Grease 1. The temperature values of Grease 1 with microparticle additives are smaller than the values of Grease 1 without additives. For Grease 2, temperature changes of the samples with additives are higher than those values of Grease 2 without additives. In the infrared wave length range, for the greases of 0,02wt%,3,33 wt% and 10wt% microparticle-added, the absorption values of the samples are smaller than the samples without additives. In the absorption values of 10wt%additive Grease 1, the absorption results of the sample with graphite additive are significantly higher and in the absorption measurements of Grease 2, the sample with TiO2 additive receives high values at wave lengths after 12,5 μm. The thermal conductivity of Grease 1 with additives are smaller than those of Grease 1. For Grease 2, the added samples have higher thermal conductivities than those of Grease 2 without additive. The highest thermal conductivities were determined in Grease 2 with ZnO and the lowest thermal conductivity in Grease 2 with TiO2 samples. The torque values of the grease samples with additives are smaller than the values of the grease samples without additives.