Dijitalleşmenin firmaların inovasyon performansı üzerindeki etkileri
The effects of digitalization on the firm's innovation performance
  1. Tez No: 702655
  2. Yazar: CİHAN EMRE TOMRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dijitalleşme son yılların en önemli trendlerinden biridir ve sanayideki üretim yöntemlerinde bir paradigma dönüşümüne neden olmuştur. Günümüzde, müşteri taleplerinin değiştiği, verinin değerinin ve güvenliğinin arttığı, kaynakların kısıtlığının ve sürdürülebilirliğin yükseldiği ve nitelikli işgücüne ihtiyacın maksimum olduğu dönemler yaşanmaktadır. Son yıllarda özellikle üretim yapan firmaların, sahip olduğu kurumsal yapıya bağlı olarak, daha düşük maliyet, yüksek kalite, yüksek kâr marjı, yüksek müşteri memnuniyeti gibi parametrelere sahip olmak istemesi, dijitalleşme alt yapısına ve bu katma değerin inovasyona dönüşmesine bağlıdır. Bu bağlamda günümüz üretim işletmelerinin, Endüstri 4.0 çağında sahip olduğu dijital stratejiler, beceriler, teknolojiler ve inovasyon yeteneğinin, dijital inovasyona etkisi ve bunun da firmanın inovasyon performansına katkısı incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini ağırlıkla Kocaeli bölgesinde yer alan üretim odaklı firmalar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise bu firmalarda orta ve üstü pozisyonda çalışan beyaz yaka personelden oluşmaktadır. Yapılan ölçümler için, yapısal eşitlik modellemesinde kullanılan yöntemlerden biri olan PLS (Kısmı En Küçük Kareler)'den yararlanılmıştır. Yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda işletmelerin dijital teknoloji kullanımlarındaki ve inovasyon yeteneklerindeki artışın, dijital inovasyonun gelişimini olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak, işletmelerin dijital becerileri ile dijital stratejileri, dijital inovasyonu etkileyecek güçte çıkmamıştır. Bununla birlikte, geliştirilen dijital inovasyondaki gelişmeler, işletmelerin inovasyon performansını pozitif yönde artırdığı görülmüştür. Elde edilen bulguların teorik, yönetimsel ve ekonomik etkileri tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digitalization is one of the most important trends of recent years and has caused a paradigm shift in production methods in the industry. Today, there are times when customer demands change, the value and security of data increase, resource constraints and sustainability increase, and the need for a qualified workforce is maximum. In recent years, the desire to have parameters such as lower cost, high quality, high-profit margin, high customer satisfaction, depending on the institutional structure of companies that produce, depends on the digitalization infrastructure and transformation of this added value into innovation. In this context, the effect of digital strategies, skills, technologies, and innovation ability of today's manufacturing enterprises in the age of Industry 4.0 on digital innovation and its contribution to the innovation performance of the company has been examined and evaluated. The universe of research mainly consists of production-oriented companies located in Kocaeli region. The sample of research consists of white-collar personnel working in middle and upper positions in these companies. PLS (Partial Least Squares), one of the methods used in structural equation modeling, was used for measurements. As a result of analysis and evaluations, it has been concluded that an increase in the use of digital technology and innovation capabilities of enterprises positively affects the development of digital innovation. However, businesses' digital skills and digital strategies have not been strong enough to affect digital innovation. Moreover, it has been seen that the developments in digital innovation have increased the innovation performance of enterprises in a positive way. The theoretical, managerial, and economic effects of findings were discussed, and suggestions were presented.