Turquality programının dijitalleşmeye katkıları: Bir otomotiv sanayi işletmesi örneği
Contribitions of the Turquality program to digitalization: An otomotive industry business case study
  1. Tez No: 792040
  2. Yazar: ENES TAHA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FERHAT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 2004 yılında Türk ve Kalite kelimelerinden oluşturulan Turquality programı Türkiye'den dünya markaları çıkarmak için başlatılmıştır. Bakanlığın belirlediği belirli sektördeki firmaların küresel marka olma potansiyeli olanlara kriterler dâhilinde denetim yapılarak denetimden geçen firmalara yurt dışından tanınırlığı arttıracak destekler vererek küresel rekabette yer edinmeleri amaçlanmaktadır. Markalaşma potansiyeli olan firmaların kurumsallaşma, dijitalleşme, üretim, pazar faaliyetlerine kadar tüm proseslerine destek sunulmaktadır. Bu çerçevede çalışmanın amacı, bir büyük ölçekli otomotiv sanayi işletmesinde Turquality programının dijitalleşmeye katkılarını ortaya koymaktır. Tez konusu olan firma, yurtiçi ve yurt dışında satış gerçekleştirmekte, İstanbul Ticaret Odasının Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde ilk 100 içerisinde yer almaktadır. İlgili firma stratejileri doğrultusunda küresel bir marka olma ve ihracat rakamlarını yükseltme isteğiyle Turquality programı için bakanlığa başvuruda bulunarak, gerekli koşulları sağladığını gösterdikten sonra programa dâhil edilmiştir. Bayi/müşteri performans yönetimi, portföy stratejisinin oluşturulması, ürün yaşam döngüsü sistematiği, e-ticaret, marka konumlandırması, satış stratejilerinin iyileştirilmesi, yalın yönetim yaklaşımı, bakım süreçlerinin iyileştirilmesi, ar-ge inovasyon süreçlerinin iyileştirilmesi, üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, kurumsal risk yönetiminin uygulanması ve tüm bu süreçlerin yönetiminin dijital ortamlarda yürütülmesi için destek almıştır. Örnek olaya dayandırılan araştırmanın amacı Turquality programının şirketlere verdiği desteğin, şirketlerin gelişmesi ve dijitalleşmesi açısından önemi ve sağladığı faydaları ortaya koymaktır. Araştırma sonucunda dijitalleşmenin şirketlerin süreçlerinde sağladığı gelişme ve programın sağladığı fayda açıklanmıştır. Araştırma, Turquality programına başvuruda bulunan ve bulunmak isteyen şirketlere programın sağladığı faydası göstermek için örnek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Turquality program, which was created by the Ministry of Commerce of the Republic of Turkey from the words“Turkish”and“Quality”in 2004, was initiated to create world brands from our country. It is aimed that the companies in a certain sector determined by the Ministry, which have the potential to become a global brand, are audited within the criteria and provide support to the companies that pass the audit, which will increase their recognition from abroad, to take a place in the global competition. We provide support to all processes of companies with branding potential, from institutionalization, digitalization, production to market activities. The company, which is the subject of the thesis, carries out sales at home and abroad and is among the top 100 in the list of Turkey's 500 Largest Industrial Enterprises of the Istanbul Chamber of Commerce. The relevant company applied to the ministry for the Turquality program with the desire to become a global brand in line with its strategies and to increase its export figures, and after showing that it meets the necessary conditions, it has been included in the program. Dealer/Customer performance management, creation of portfolio strategy, Product Life Cycle systematic, e-commerce, brand positioning, improvement of sales strategies, Lean Management approach, improvement of maintenance processes, improvement of R&D Innovation processes, improvement of Production Processes, implementation of Corporate Risk Management and management of all these processes in digital environments have received support from the Turquality program. The aim of the research, which is based on a case study, is to reveal the importance and benefits of the support given to companies by the Turquality program in terms of the development and digitalization of companies. As a result of the research, the development of digitalization in the processes of the companies and the benefit provided by the program were explained. It is thought that the research will be an example to show the benefits of the program to companies that apply and want to apply to the Turquality program.