N, N'-Bis (2,3-dihidroksipropil)-5- [N(2,3-dihidroksipropil) asetamido]-2,4,6-triiyodoizoftalamit (iyoheksol) ve benzerlerinin endüstriyel üretimi üzerinde çalışmalar
Studies on the industrial manufacturing of N, N'Bis (2,3-dihydroxypropyl)-5-[N(2,3-dihydroxypropyl) acetamido]- 2,4,6-triiodoisophthalamide and their congeners
- Tez No: 70266
- Danışmanlar: PROF. DR. NİNGUR NOYANALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
79 6. ÖZET Bu çalışmada, İyoheksol eldesi için gerekli olan sentez basamaklarından bir kısmı ele alınmış ve mümkün olduğu kadar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu amaçla 7 adet temel arabileşik ve bunlara varan diğer bileşikler sentez edilmiş ve bu sentezler sırasında optimum reaksiyon koşulları da araştırılmıştır. Bu sentez sırasında kullanılan bileşiklerden çoğu özel kullanımlı kimyasal bileşik niteliğindedir. Bu nedenle bu tür bileşiklerin özellikle son yıllardaki başka kullanım yerleri de araştırılmıştır. Gerçekten bir kısmının son yıllarda oldukça önem kazanan kullanım yerleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
80 7. SUMMARY In this study some steps of the synthesis required to obtain lohexol have been re-examined and comments have been made as detailed as possible. For this purpose, 7 essential intermediate compounds and related derivatives leading to these ones have been synthesized and the optimum reaction conditions have been investigated. A great portion of the intermediate compounds used during this study have the characteristics of specialty chemicals. Thus, their uses in different areas, particularly at the latest, years have also been investigated. Actually it has been observed that some of them may exhibit very significant uses which became important recently.