Prime-PLC ve G3-PLC sistemlerinin PLC-AMR sistemleri için karşılaştırılmalı performans analizi
Comparative performance analysis of prime-PLC and G3-PLC systems for PLC-AMR systems
- Tez No: 702661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mevcut güç kabloları dışında ek kablolama ihtiyacı olmaması nedeniyle ekonomik açıdan avantajlı olan Enerji Hattı İletişim (EHİ) teknolojisi; sayaç okuma, ev içi otomasyon ve sokak aydınlatması gibi birçok alanda kullanım alanı bulmaktadır. Hala gelişmekte olan bir teknoloji olması nedeniyle birbirinden farklı performans değişkenlerine sahip çeşitli protokoller kullanılmakta olup kararlılık ve veri hızlarının artırılması hedeflenmektedir. Son yıllarda özellikle Dar Bant Enerji Hattı İletişim (DB EHİ) sistemlerine yönelik artan ilgi ile Otomatik Sayaç Okuma (Automatic Meter Reading – AMR) sistemlerinin yaygınlaşması arasında doğru orantı bulunmaktadır. AMR; enerji, gaz ve su ölçüm cihazlarından otomatik olarak veri toplayan ve faturalama amacıyla analiz etmek için merkez birime aktaran bir teknolojidir. AMR sistemleri genel itibariyle; Elektronik Sayaç, Merkez Birim ve Haberleşme Sisteminden meydana gelmektedir. Bu çalışmada, DB EHİ sistemlerinde yaygın olarak kullanılan Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM - Orthogonal Frequency Division Multiplexing) tabanlı yeni nesil protokollerden G3-PLC ve PRIME standartlarının karşılaştırmalı performans analizi yapılmıştır. Her iki standarda ait detaylı bilgilendirme ile enerji hattı ortamındaki performanslarının MATLAB benzetim sonuçları birlikte sunulmuştur. İletim kanalının uygun bir benzetiminin yapılabilmesi maksadıyla çalışmada Katayama gürültü modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Power Line Communication (PLC) technology, which is economically advantageous because it does not require additional wiring other than existing power cables, finds use in many areas such as meter reading, indoor automation and street lighting. As it is still a developing technology, various protocols with different performance variables are used and it is aimed to increase the stability and data rates. In recent years, there is a clear relationship between the developing enthusiasm in Narrow Band Power Line Communication (NB PLC) systems and the common use of Automatic Meter Reading (AMR) systems. AMR is a technology which gathers data from energy, gas and water meters and delivers it to the processing unit for analysis for billing purposes. AMR systems generally consist of Electronic Meter, Central Unit and Communication System. In this study, comparative performance analysis of G3-PLC and PRIME standards, which are among the Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM)-based new generation protocols widely used in Narrow Band Power Line Communication (NB PLC), have been made. Detailed explanations of both standards and MATLAB simulation outcomes of their performances in power line systems are presented together. To simulate the transmission channel accurately, the Katayama noise model is used in this study.