İmplante edilebilir kardiyak elektronik cihaz bulunan hastalarda skapulotorasik disfonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of scapulothoracic dysfunction in patients with implantable cardiac electronic device
  1. Tez No: 702662
  2. Yazar: CANSU COŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BÜYÜKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Jeneratör kaynaklı omuz bozukluğu, implante-edilebilir kardiyak elektronik cihaz (İEKEC) implantasyonunun yaygın bir komplikasyonudur. Literatürde İEKEC implantasyonunun skapulotorasik eklem üzerine etkilerini inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, İEKEC implantasyonunun aynı taraf skapulotorasik eklem üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladı. Bu çalışmada, İEKEC implante edilen 30 hasta çalışma grubuna (ÇG) ve benzer demografik ve klinik özelliklere sahip 30 sağlıklı katılımcı ise kontrol grubuna (KG) kaydedildi. Omuz eklem hareket açıklığı, kavrama kuvveti, skapulotorasik diskinezi ve omuz işlevselliği dâhil olmak üzere detaylı omuz değerlendirilmesi yapıldı ve elde edilen veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Omuz fleksiyon (p = 0.016) ve abduksiyon (p = 0.001) hareket açıklığı ÇG'de KG'ye göre anlamlı şekilde düşük bulundu. Omuzun diğer yönlere hareket açıklıklarında gruplar arasında fark yoktu. Jamar hidrolik el dinamometresi ile değerlendirilen kavrama kuvveti ÇG'de KG'ye göre anlamlı şekilde azalmıştı (p = 0.36). Lateral skapular kayma testi ile değerlendirilen skapular diskinezide; nötral pozisyonda gruplar arasında fark yokken, 45 (p = 0.01) ve 90 (p = 0.038) derece abduksiyonda ÇG'de KG'ye kıyasla anlamlı düzeyde yüksek skapular diskinezi sıklığı tespit edildi. Benzer şekilde Kibler Tip 3 diskinezi sıklığı ÇG'de KG'ye kıyasla daha fazlaydı (p = 0.038), diğer Kibler diskinezi tiplerinde gruplar arasında fark yoktu. Amerikan Omuz ve Dirsek Cerrahları Omuz Skoru ile değerlendirilen omuz işlevselliğinde, ÇG'de omuz bozukluğu KG'ye göre anlamlı düzeyde fazlaydı (p = 0.014). Çalışmamız daha önce omuz eklemi üzerinde olumsuz etkileri tanımlanan İEKEC implantasyonunun benzer şekilde skapulotorasik eklem üzerinede olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Ameliyat sonrası omuz bozukluğu gelişen hastaların tedavisine skapulotorasik bozuklukları giderecek yöntemlerin eklenmesinin fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Generator-induced shoulder impairment is a common complication of cardiac implantable electronic device (CIED) implantation. There is no study in the literature examining the effects of CIED implantation on the scapulothoracic joint. This study aimed to investigate the effects of CIED implantation on the ipsilateral scapulothoracic joint. In this study, 30 patients with CIED implanted were enrolled in the study group (SG), and 30 healthy participants with similar demographic and clinical characteristics were enrolled in the control group (CG). Detailed shoulder evaluation was performed, including shoulder range of motion (ROM), grip strength, scapulothoracic dyskinesia, and shoulder functionality, and the data were compared between groups. Shoulder flexion (p = 0.016) and abduction (p = 0.001) ROMs were significantly lower in SG than CG. There was no difference between the groups in the ROMs of the shoulder in other directions. The grip strength evaluated with the Jamar hydraulic hand dynamometer was significantly decreased in SG compared to CG (p = 0.36). In scapular dyskinesia evaluated with the lateral scapular slide test; while there was no difference between the groups in the neutral position, a significantly higher incidence of scapular dyskinesia was detected in SG compared to CG at 45 (p = 0.01) and 90 (p = 0.038) degrees of abduction. Similarly, Kibler Type 3 dyskinesia incidence was higher in SG than CG (p = 0.038), and there was no difference between groups in other types of Kibler dyskinesia. In shoulder functionality assessed by the American Shoulder and Elbow Surgeons Score, shoulder impairment in SG was significantly higher than CG (p = 0.014). Our study showed that CIED implantation, which has previously been reported as having adverse effects on the shoulder joint, has similar adverse effects on the scapulothoracic joint. It is thought that it would be beneficial to add methods for scapulothoracic disorders to the treatment of patients who develop postoperative shoulder disorders.