Cüneyd-i Bağdâdî'de insanın kemali
Junayd al-Baghdādī's views on perfection of human
- Tez No: 702697
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM DEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tasavvufun erken dönemiyle ilgili araştırmaların giderek artmasına rağmen tasavvufun kurucu isimlerinden biri olan Cüneyd-i Bağdâdî'nin (ö. 297/909) görüşlerini konu edinen çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bundan dolayı bu çalışmada, Cüneyd-i Bağdâdî'nin insanın mahiyetine ve kemaline ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın cevaplamayı hedeflediği temel sorular Cüneyd-i Bağdâdî'nin nasıl bir insan tasavvuru ve velâyet anlayışına sahip olduğudur. Bu nedenle ilk bölümde Cüneyd-i Bağdâdî'ye göre mahiyeti, varlık sebebi ve ulaşabileceği kemal bakımından insanın ne olduğu ele alınmıştır. İkinci bölümde, insanı kemale ulaştıran süreci anlatan fenâ, bekâ ve sahv hakkındaki görüşleri izah edilmiştir. Üçüncü bölümde, kemale ulaşan insan olarak velînin sahip olduğu özellikler ve nübüvvet-velâyet ilişkisi üzerinden Cüneyd-i Bağdâdî'nin velâyet anlayışı incelenmiştir. Sonuç olarak Cüneyd-i Bağdâdî'nin gelişmiş bir velâyet düşüncesine sahip olduğu, velâyet düşüncesini inşa etmeye imkân veren bir insan tasavvuru sunduğu ve tasavvuf tarihinde kendisiyle özdeşleştirilen sahv vurgusunun onun velâyet anlayışının zorunlu bir sonucu olarak geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the increasing number of studies on the early period of Ṣūfism, there are almost no studies on the views of Junayd al-Baghdādī (d. 297/909), one of the founding names of Ṣūfism. Therefore, it was aimed to examine Junayd al-Baghdadi's views on the nature and perfection of human being in this study. The main questions that the research aims to answer are how Junayd al-Baghdādī's human imagination and understanding of sainthood (walāya). For this reason, in the first chapter, according to Junayd al-Baghdādī, it has been addressed what human is in terms of its nature, reason for being and perfection that it can reach. In the second part, his opinions about passing-away (fanā), abiding in God (baḳā) and sobriety (sahv) are explained. In the third part, the features of the Saint as a person who has reached perfection and Junayd al-Baghdādī's understanding of sainthood through the relationship between prophethood-sainthood are discussed. As a result, it was determined that Junayd al-Baghdādī had devoleped idea of sainthood, presented a human conceiving that allowed to construct the idea of sainthood and the teaching of sobriety, which was identified with him in the history of Ṣūfism, developed as a necessary result of his understanding of his idea of sainthood.