Duchenne musküler distrofi'li hastalarda yürüyüş değerlendirme ölçeği ile yürüyüş kalite ve bağımsızlığı sınıflandırma skalası'nın geliştirilmesi ve geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesi
Development of the gait assessment scale and gait quality and independence classification scale in patients with duchenne muscular dystrophy and investigation of the validity and reliability
  1. Tez No: 702700
  2. Yazar: GÜLLÜ AYDIN YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı Duchenne Musküler Distrofi (DMD)'de Yürüyüş Değerlendirme Ölçeği (DMD-YDÖ) ve DMD'de Yürüyüş Kalite ve Bağımsızlığı Sınıflandırma Skalası'nın (DMD-YKBSS) geliştirilmesi ve geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılmasıydı. Ölçekler 2 turlu Delfi yöntemiyle geliştirildi. DMD-YDÖ ve DMD-YKBSS, sırasıyla 0.90 ve 0.96 Kapsam Geçerlilik İndeksi ile istatistiksel olarak anlamlıydı. Son hali belirlenen DMD-YDÖ'nün test-tekrar test ve değerlendiriciler arası güvenirliği ve ölçüt geçerliliği 56 hasta üzerinde (yaş=103,83±27,51 ay, BKİ=18,49±2,59 kg/m2) belirlendi. DMD-YDÖ'nün maddelerinin iç tutarlığı 0,94 Cronbach's Alpha katsayısı ile yüksek değerdeydi. Ölçek, ≥ 0,90 Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı ile mükemmel test-tekrar test ve değerlendiriciler arası güvenilirliğe sahipti. DMD-YDÖ'nün ölçüt geçerliliğinin belirlenmesinde DMD-YDÖ'nün total puanlaması ile DMD'de geçerli güvenilir olan MFM (D1, D2, D3 ve toplam), 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve GAITRite verileri ile ilişkileri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to develop and investigate the validity and reliability of the Gait Assessment Scale in Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) (DMD-GAS) and the Gait Quality and Independence Classification Scale in DMD (DMD-GQICS). The scales were developed with the 2-round Delphi method. DMD-GAS and DMD-GQICS were statistically significant with a Content Validity Index of 0.90 and 0.96, respectively. Intra and inter-rater reliability and criterion validity of the final version of DMD-GAS were determined out of 56 patients (age=103.83±27.51 months, BMI=18.49±2.59 kg/m2). Internal consistency of the items of DMD-GAS was higher with Cronbach's Alpha coefficient of 0.94. The scale had excellent intra and inter-rater reliability with the Intraclass Correlation Coefficient of ≥ 0.90. The correlations between the total score of DMD-GAS and MFM (D1, D2, D3 and total), 6-Minute Walk Test (6MWT) and GAITRite data were analyzed.