Kedilerde Toxoplasma gondii seropozitifliğinin araştırılması
Investigation of Seropositivity of Toxoplasma gondii in Cats
- Tez No: 702723
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı bölgelerde yaşayan kedilerdeki Toxoplasma gondii seroprevalansını araştırmaktır. Çalışmaya dahil olan kedilerin ırk, yaş, cinsiyet, yaşam alanı, beslenme şekli gibi bilgiler toplanmıştır. Alınmış olan serum örnekleri (50 adet) Sabin-Feldman Dye testi ile serolojik olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, tüm örneklerde %24 oranında seropozitiflik belirlenmiştir. Irk ve yaşa bağlı seropozitiflik yönünde bir ilişki bulunamamıştır. Ancak pozitif çıkan 12 kediden %75'inin sokak geçmişi olduğu görülmüştür. Daha önce yapılan çalışmalarda ise ev veya sokakta yaşayan kediler arasında seropozitiflik yönünden bir fark olmadığı görülmüştür. Toxoplasma gondii'nin bulaşmasındaki temel faktörlerden biri çiğ et tüketimi olmasına rağmen bu çalışmada pozitif çıkanların çoğu çiğ gıda yerine kuru ve yaş mamayla beslendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the seroprevalence of Toxoplasma gondii in cats living in different regions. Information such as race, age, gender, habitat, and diet of cats included in the study was collected. Serum samples (50 pieces) were serologically examined by Sabin-Feldman Dye test. As a result, 24% seropositivity was determined in all samples. No association has been found in the direction of seropositivity related to race and age. But of the 12 cats that tested positive, 75% were found to have a street past. In previous studies, there was no difference in seropositivity between cats living in the house or on the street. Although raw meat consumption was one of the main factors in the transmission of T. gondii most of those who tested positive in this study were fed dry and wet food instead of raw food.