Banyonun prematüre bebeklerin ağrı, uyku ve yaşam bulguları üzerine etkisi
Effect of bathroom on pain, sleep and vital signs of premature babies
  1. Tez No: 702722
  2. Yazar: ESRA DERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, prematüre doğan bebeklere yaptırılan banyonun ağrı, uyku ve yaşam bulguları üzerine etkisini belirlemek amaçlı randomize kontrollü deneysel araştırma türünde yapılmıştır. Çalışmanın verileri 1 Haziran- 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan 34 hafta ve üzeri doğan prematüre yenidoğanlardan elde edilmiştir. Örneklem büyüklüğü 64 prematüre yenidoğan olarak belirlenmiştir. Veri toplamada“Görüşme ve Gözlem Formu, Yenidoğan Ağrı/Ajitasyon, Sedasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 21.0 paket programında yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare, t testi, Anova ve Tukey ileri analiz testi ile değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada prematüre yenidoğanların demografik özellikleri açısından gruplar arası farkın anlamlı olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of bathing given to premature babies on pain, sleep and vital signs. The data of the study were obtained from premature newborns born at 34 weeks and above, who were hospitalized in Selcuk University Hospital Neonatal Intensive Care Unit between June 1st and August 31st, 2020. The sample size was determined as 64 premature newborns.“Interview and Observation Form, Neonatal Pain/Agitation, Sedation Scale”were used in data collection. The data were evaluated with the SPSS 21.0 package program using percentage, mean, standard deviation, chi-square, t test, Anova and Tukey advanced analysis test. In the thesis study, the demographic characteristics of preterms and things that are different from each other are discussed (p>0.05). In addition, it was determined that the mean pain score of the newborns in the study group decreased significantly over time, while there was no significant change in the mean pain score of the newborns in the control group. In the evaluation made in terms of sleep, it was determined that the newborns included in the study group fell asleep 14.53±1.33 minutes after bathing, while the newborns in the control group fell asleep within 45.47±2.78 minutes. As a result; It has been determined that bathing positively supports the sleep, vital signs and oxygen saturation of newborns.