Merkaptoasetik Asit'in beta-nitrostirenlerle verdiği katılma ürünlerinin sentezi ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of addition products of beta-nirostyrenes with mercaptoacetic acid and their antimicrobial activities
- Tez No: 70272
- Danışmanlar: PROF. DR. NİNGUR NOYANALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
73 5. ÖZET p-Nitrostiren 1 bileşikleri birçok farmakolojik aktiviteye sahip bileşiklerdir ve özellikle antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri üzerinde çok geniş olarak çalışılmıştır. Bunun yanısıra p-nitrostirenlerin doymuş türevlerininde farmokolojik aktiviteye sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada amaçla p-nitrostirenlerle merkaptoasetik asitin katım ürünleri olan 2-[1-fenil-2-nitroetil)tiyo]asetik asit 2 türevi bileşiklerin sentezi yapılmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapıları İR, 1H-NMR ve elemental analiz ile aydınlatılmıştır. Tablo 10 : Sentezlenen 2-[ (1-fenil-2-nitroetil)tiyo]asetik asit (bileşik 2) türevleri COOH74 Sentezi yapılan altı adet bileşik 2 türevinin antimikrobiyel aktiviteleri test edilmiştir. Bu amaçla yapılan mikrobiyolojik aktivite çalışmalarında, Gram (+) bakteri olarak Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis, Gram (-) bakteri olarak Pseudomonas aureginosa ve Esherichia coli, antifungal aktivite çalışmalarında ise Candida albicans ve Candida parapsilosis kullanılmıştır. Standart antibiyotik madde olarak ampisilin trihidrat ve oksikonazol nitrattan yararlanılmıştır. 2-[1-fenil-2-nitroetil)- tiyo]asetik asit 2 türevi bileşiklerin antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri başlangıç bileşikleri olan p-nitrostirenler ile kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bileşik 2 türevlerinin p-nitrostirenler kadar iyi aktivite gösterdikleri tespit edilmiştir. Bileşik 2 türevlerinin Gram (+) bakterilere Gram (-) bakterilerden daha etkili oldukları gözlenmiştir. Bileşiklerin Candida türlerine karşı etkileri standart olarak kullanılan oksikonazol nitrattan daha az olmakla beraber 0.014 - 0.13 \ıM arasında değişen MİK değerleri ile oldukça etkili bileşikler oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
75 6. SUMMARY P-Nitrostyrene derivatives have multiple pharmacological activities and particularly their antibacterial and antifungal activities have been studied extensively. Moreover the the saturated derivatives of p-nitro- styrenes also posses diverse pharmacological activities, in this study the purpose has been to prepare 2-[1-Phenyl-2-nitroethyl)tio]acetic acid 2 derivatives with the addition of mercaptoacetic acid on p-nitrostyrenes. The chemical structures of the synthesized compounds have been elucidated by IR spectroscopy, 1H-NMR spectroscopy and elemental analysis. Table 10 : Synthesized 2-[1-phenyl-2-nitroethyl)tio]acetic acid 2 derivatives s^ ^COOH76 The antimicrobial activities of 6 compounds synthesized as derivatives of 2 have been tested. Following microorganisms have been chosen for antimicrobial activities; Staphylococcus aureus and Streptococcus faecalis as Gram (+) bacteria; Pseudomonas aureginosa and Esherichia coli as Gram (-) bacteria. For the antifungal activity, Candida albicans and Candida parapsilosis have been used. In these studies ampicilline trihidrate and oxiconazole nitrate have been used as standard comparison compounds. Moreover, antibacterial and antifungal activities of synthesized 2-[1-phenyl-2-nitroethyl)thio]acetic acid 2 derivatives have also been compared with the starting material 0-nitrostyrenes. The comparisons have shown that compound 2 derivatives possess activities as pronounced as starting material 0-nitrostyrenes. It has been observed that compound 2 derivatives were more active against Gram (+) bacteria than Gram (-) bacteria. Although the determined antifungal activities of synthesized compounds were lower then that of oxiconazole, the observed MIC values between 0.014- 0.13 jiM may suggest an unignorable activity.