Otizm spektrum bozukluğu tanısı alan erkek çocuklarda, inhibin B, AMH, DHEA-s serum düzeylerinin ve parmak oranının(2D/4D) sağlıklı kontroller ile kıyaslanması
Comparison of inhibin B, AMH, DHEA-S serum levels and finger ratio (2D/4D) with healthy controls in boys diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 702740
  2. Yazar: ŞEYDA ÇELİK GÖKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAYAĞMURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Arka Plan ve Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) erkeklerde kızlara göre daha yaygın görülmektedir. Erkek yanlılığına neden olan faktörlerden birisinin de androjen etkisi olabileceği düşünülmektedir. Bu androjenik etki ile ilgili özellikle prenatal dönemde testosteron, prepubertal dönemde İnhibin B ve Anti-Müllerian Hormon (AMH) suçlanılmakla birlikte İnhibin B ve Anti-Müllerian Hormon (AMH) ile erkek yanlılığı arasında ilişki henüz yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada OSB'li erkek çocuklarda İnhibin B, AMH, DHEA-S (Dihidroepiandrosteron sülfat) düzeylerinin, ve 2D/4D parmak oranının normal popülasyon ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, olgu grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruptan oluşmaktaydı. Olgu grubuna DSM-5 tanı kriterlerine göre OSB tanısı almış 42 erkek katılımcı ve kontrol grububa sağlıklı gönüllülerden oluşan aynı sayıda erkek olgu dahil edildi. Çalışma örnekleminin klinik ve sosyodemografik özelliklerini değerlendirmek için sosyodemografik veri formu, psikiyatrik tanıları değerlendirmek için Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli DSM-5-Türkçe (ÇDŞG-ŞY-DSM-5-T) kullanıldı. Ayrıca olgu grubunun klinik özelliklerini değerlendirmek için Güçler Güçlükler anketi, Çocukluk Çağı Otizm Değerlendirme Ölçeği, Sosyal İletişim Ölçeği, Sorunlu Davranış Kontrol Listesi kullanıldı. Her iki gruptan yaklaşık 5-8 ml venöz kan alınmıştır. Serum örnekleri ELISA yöntemi ile değerlendirilerek İnhibin B, AMH ve DHEA-S düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca el antopemetrik ölçümleri için 2D/4D parmak oranı hesaplandı. Bulgular: Olgu grubunun serum İnhibin B düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p= 0.003). Serum DHEA-S düzeyleri ise olgu grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptandı (p=0.007). Her iki grubun serum AMH düzeyleri benzerdi (p>0.05). OSB şiddeti ile AMH düzeyleri arasında pozitif anlamlı bir korelasyon ilişkisi bulundu (R=0.281, p = 0.05). Sağ el 2D/4D parmak oranları olgu grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Autism Spectrum Disorder (ASD) is more common in male than female. It is thought that one of the factors leading to male bias may be the androgen effect. Although testosterone in the prenatal period and Inhibin B and Anti-Müllerian Hormone (AMH) in the prepubertal period are suspected for this androgenic effect, the relationship between Inhibin B and Anti-Müllerian Hormone (AMH) and male bias has not been sufficiently investigated yet. In this study, it is aimed to compare Inhibin B, AMH, DHEA-S (Dihydroepiandrosterone sulfate) levels and 2D/4D finger ratio with the normal population in boys with ASD. Method: This study consists of two groups which are the case group and the control group. Forty-two male participants diagnosed with ASD according to DSM-5 diagnostic criteria were included in the case group, and the same number of male subjects consisting of healthy volunteer were included in the control group. Sociodemographic data form was used to evaluate the clinical and sociodemographic characteristics of the study sample, and KSAD-S was used to evaluate psychiatric diagnoses. In addition, the Strengths and Difficulties Questionnaire, Childhood Autism Rating Scale, Social Communication Questionnaire, and Aberrant Behavior Checklist were used to evaluate the clinical characteristics of the case group. Approximately 5-8 ml of venous blood was collected from both groups. Serum samples were evaluated by ELISA method and Inhibin B, AMH and DHEA-S levels were measured. In addition, 2D/4D finger ratio was calculated for hand anthropometric measurements. Results: Serum Inhibin B levels of the case group were found to be significantly higher than the control group (p= 0.003). Serum DHEA-S levels were found to be significantly lower in the case group compared to the control group (p=0.007). Serum AMH levels of both groups were similar (p>0.05). A positive strong correlation was found between ASD severity and AMH levels (R=0.281, p = 0.05). Right hand 2D/4D finger ratios were found to be significantly lower in the case group compared to the control group (p0.05).