Cerrahi işlem sonunda izlenen surgical pleth index değerlerinin postoperatif ağri skoru ve analjezi tüketimi ile ilişkisi
The relationship of surgical pleth index values ​​observed at the end of the surgical procedure with postoperative pain score and analgesia consumption
  1. Tez No: 702743
  2. Yazar: DİLEK HÜNDÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ORHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Bu prospektif gözlemsel çalışmada elektif kraniyal cerrahi operasyon bitiminde görülen SPI değerlerinin postoperatif dönemdeki akut ağrıyı belirlemedeki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Etik kurul onayı ve hasta onamlarının alınmasından itibaren yaşları 18-65 arası değişen, ASA skoru I-III arası, Ocak 2019-Haziran 2021 tarihleri arasında elektif kraniyal cerrahi geçiren hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların cerrahi bitiminde gözlenen SPI değerleri not edilerek postoperatif ağrıları NRS ile değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, preoperatif durumu ve operasyonla ilişkili veriler ve postoperatif takip verileri not edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this prospective observational study, it was aimed to investigate the role of SPI values observed at the end of elective cranial surgery in determining acute pain in the postoperative period. MATERIAL AND METHODS: After ethics committee approval and patient consent was obtained, patients who underwent elective cranial surgery between January 2019-June 2021, aged between 18-65 years, ASA scores between I-III were included in the study. The SPI values observed at the end of the surgery were recorded and postoperative pain was evaluated with NRS. Demographic data of the patients, preoperative status and data related to the operation, and postoperative follow-up data were noted.