Çocuk gelişimi lisansiyerlerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile iş tatmini düzeylerinin incelenmesi
Examination of psychological resilience and job satisfaction levels of child development licenses
  1. Tez No: 702742
  2. Yazar: SÜMEYYE USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma çocuk gelişimi lisansiyerlerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile iş tatmini düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini farklı şehir ve çalışma alanlarında çalışan 266 çocuk gelişimci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Bilgilendirilmiş Onam Formu”,“Demografik Bilgi Formu”, Kobasa (1979)'un geliştirdiği, Işık (2016)'nın geçerlik güvenirlik çalışmasını yaptığı“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve Brayfield ve Rothe (1951)'in geliştirdiği, Judge, Locke, Durham ve Kluger (1998)'in 5 maddelik kısa formunu oluşturduğu ve Keser ve Öngen Bilir (2019)'in Türkçeye uyarlayarak geçerlik güvenirlik çalışmasını yaptığı“İş Tatmini Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişki incelenirken Pearson Korelasyon Analizinden, fark testlerinde Mann Whitney U, Bağımsız Gruplar t-Testi ve Kruskal Wallis U Testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the psychological resilience levels of child development graduates and their job satisfaction levels. The sample of the study consists of 266 child development professionals working in different branches and cities.“Informed Consent Form”,“Demographic Information Form”as data collection tools,“Psychological Resilience Scale”developed by Kobasa (1979), validity and reliability study by Işık (2016), and Judge, developed by Brayfield and Rothe (1951). The“Job Satisfaction Scale”, which was formed by Locke, Durham, and Kluger (1998) and adapted into Turkish by Keser and Öngen Bilir (2019), was used. Pearson Correlation Analysis was used while examining the relationship between the variables of the study, Mann Whitney U, Independent Groups t-Test and Kruskal Wallis U Test were used for difference tests.