Karaciğer prezervasyon solüsyonlarından UW (University of Wisconsin) solüsyonu üzerine etil pirüvatın etkisinin immünhistokimyasal ve stereolojik analizi
Immunohhistochemical and stereological analysis of the effect of ethyl pyruvate on UW (University of Wisconsin) liver preservation solutions
  1. Tez No: 702755
  2. Yazar: MUSTAFA SALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ULAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Karaciğer nakillerinde başarı oranını en çok etkileyen faktörlerin başında, alınan dokudaki hücrelerin normal histolojik ve biyokimyasal özelliklerinin korunması gelmektedir. Bu amaçla organın alınması ve nakli esnasında çeşitli doku prezervasyon solüsyonları kullanılmaktadır. Çalışmamızda, nakil öncesi intraperitoneal ve UW solüsyon içerisine Etil pirüvat uygulamasının karaciğer prezervasyon hasarı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Ringer Laktat grubu (Grup 1), University of Wisconsin (UW) grubu (Grup 2) ile hepatektomiden 30 dk öncesinde Etil Pirüvat uygulanan University of Wisconsin + Etil Pirüvat (UW+EP) (Grup 3) grubu ve UW solüsyon içerisine Etil Pirüvat uygulanarak prezervasyon yapılan grup (Grup 4) olmak üzere 4 farklı gruptaki sıçanlara ait karaciğer dokularının immünhistokimyasal, morfometrik ve elektron mikroskobik özellikleri karşılaştırıldı. Sıçan doku örneklerine hematoksilen&eosin boyama, masson trikrom boyama, retikülüm boyama, TUNEL boyama ve Caspase 3 boyama uygulandı. Çalışmamızda; Grup 2 ile Grup 3 ve 4 arasında çalışılan parametrelerde, etil pirüvatın koruyucu etkisine yönelik istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamamıştır. Morfometrik açıdan yapılan incelemelerde ise sinüzoid / parankim oranlarında ve vena sentralis çapları araştırıldığında; Ringer Laktat grubu ile diğer gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Elektron mikroskobik olarak incelemede ise UW grubuna kıyasla diğer gruplarda minimal doku iyileşmesi görülmektedir. Çalışmamızda farklı yöntem ve parametreler altında UW solüsyon ve Etil Pirüvatın etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. UW solüsyonun dokudaki hasarı koruyucu etkisi gösterilmiş, Etil Pirüvat uygulamasının ise koruyucu etkisi gözlenmekle beraber istatistiksel açıdan Ringer Laktat grubuyla anlamlı farklılık gösterilememiştir. Daha geniş hayvan serilerinde ve farklı dozlarda kullanımda yapılacak olan çalışmalarda koruyucu etkisinin gösterilebileceğini ve Etil Pirüvatın klinik kullanımda yerini alabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The most important factor affecting the success rate of liver transplants is the preservation of the normal histological and biochemical properties of the cells in the tissue taken. For this purpose, various tissue preservation solutions are used during organ removal and transplantation. One of the factors that increase the protective properties of these solutions is the use of antioxidants. In our study, it was aimed to investigate the effects of ethyl pyruvate application in intraperitoneal and UW solution before transplantation on liver preservation damage. The groups in our study; Ringer Lactate group (Gr. 1), UW group (Gr. 2) and University of Wisconsin + Ethyl Pyruvate (UW+EP) (Gr. 3) group administered Ethyl Pyruvate 30 minutes before hepatectomy, and in solution application (Gr. 4) consists of four different groups. Hematoxylin&eosin staining, Masson trichrome staining, reticulum staining, TUNEL staining and Caspase 3 staining were applied to rat tissue samples. In our study; There was no statistically significant difference in the protective effect of ethyl pyruvate in the parameters studied between Group 2 and Group 3 and 4. In the morphometric analyzes, when the sinusoid/parenchyma ratios and vena centralis diameters are investigated; Significant differences were found between the Ringer Lactate group and the other groups. In electron microscopic analyzes, minimal tissue healing is observed in the other groups compared to the UW group. In our study, the effects of UW solution and Ethyl Pyruvate were investigated in detail under different methods and parameters. The protective effect of UW solution on tissue damage was shown, and the protective effect of Ethyl Pyruvate application was observed, but no statistically significant difference was found with the Ringer Lactate group. We think that the protective effect can be shown in studies to be carried out in larger animal series and in different doses, and Ethyl Pyruvate can take its place in clinical use.