Böbreklerin basit-hipotermik korunmasında 'Captopril'in etkisi
  1. Tez No: 44476
  2. Yazar: MUHAMMED J. B. GHAEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Nefroloji, General Surgery, Nephrology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
30 ÖZET Captopril bir angiotensin converting enzim inhibitörü olup daha evvelce yapılan çalışmalarda sistemik olarak kullanıldığında serbest oksijen radikallerini bağlayıcı ve endothelin konsantrasyonunu arttırıcı etkileri ile böbrek, karaciğer ve ince barsak iskemi /reperfüzyon hasarında doku koruyucu özellikleri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı captopril ile zenginleştirilmiş Euro Collins solüsyonunun böbrek prezervasyonuna etkisini incelemektir. Çalışma her biri 6 şar adet sıçandan oluşan 3 grup üzerinde yapılmıştır. Sıçanlar ether anestezisi ile uyutulduktan sonra aortalan kanüle edilmiş ve grup 1 de Ringer Laktat, grup 2 de Euro Collins, grup 3 de Euro Collins+ captopril (5mg/ml) içeren solüsyonlarla perfuze edilmiş ve alınan sol böbrekler 4 °C de aynı solüsyonlar içinde saklanmıştır. Prezervasyonun 0, 3, 6 ve 12. saatlerinde alman doku örnekleri elektron mikroskopik olarak incelenmiştir. Üçüncü saatte ringer laktat grubunda belirgin hasar saptanırken, aynı hasar grup 2 de 6.cı saatte saptanmıştır. Grup 3 de 6. saat incelemelerinde oluşan hasarın grup 2 ye kıyasla yan yarıya olduğu ve 12.ci saatteki hasarın grup 2 nin 6.cı saati ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. CPT elektron mikroskopik olarak izlenen morfolojik değişiklileri anlamlı şekilde geciktirdiğinden bu ajanın prezervasyon solüsyonlarına eklenmesinin doku prezervasyonunda olumlu etkisinin olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY: In previous studies,it has been shown that, when Captopril -which is an angiotensin converting enzyme inhibitor-is used systemically,is able to bind free oxygen radicals and increase the endothelin concentration,thus plays a preventive role of ischemic changes in kidneys,liver and small intestine. The aim of this study is to clarify the role of Captopril when added to Euro collins solution in the preservation of kidneys. The study has been performed on 3 groups, each containing 6 rats. Animals were anaesthesized and their aorta was cannulated, then Ringer lactate,Euro collins and Euro collins enriched with Captopril (5 mg/ml) were given to group 1,2 and 3 respectively, then their left kidney was removed and preserved in the same solution under 4 C temperature. In the 0,3,6 and 12 th hour of preservation »biopsies were taken and studied under electron microscope. While great damage was confirmed in the 3 rd hour in group I, the same damage was seen in the 6 th hour in the 2 nd group. Biopsies which are taken at 6 th hours in group 3 showed less damage when compared with group 2 and injury was found to be same as that detected at 12 th hours in group 3 and 6th hour in group 2. The morphologic changes seen under electron microscope made us to believe that the addition of Captopril to preservation solutions helps in delaying tissue damage.