Niğde ili merkez ilçesi ilkokul müdürlerinin sorunları ve zorlukları
Problems and requiremen of primary school directors in Niğde province Central district
  1. Tez No: 702766
  2. Yazar: KERİM BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ALKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, Niğde ili merkez ilçesindeki resmî ilkokullarda görev yapan müdürlerin sorunları ve zorluklarının neler olduğu belirlenmeye ve bunlarla ilgili öneriler geliştirilme amaçlanmıştır. Araştırmada ilkokul müdürlerinin sorun ve zorluk olgularının birbirinden farklı olduğu konusunda farkındalık oluşturmak istenmiştir. Bu sorunları çözümleme ve zorlukları aşma önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Veri toplamak için gözlem, görüşme ve doküman incelemesi araçları kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim döneminde, Niğde ili merkez ilçesinde ilkokullarda görev yapan 63(altmış üç) ilkokul müdürüne yapılandırılmış görüşme formu uygulaması yapılmıştır. Araştırma soruları yapılandırılmış olarak görüşme kâğıdı olarak hazırlanmıştır. Araştırma tamamen gönüllülük esasına göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ilkokul müdürlerinin karşılaştığı sorunların ve yaşadığı zorlukların, okulun fiziki yapısı, örgüt yapısı, müdür yardımcıları, öğretmenler, diğer personel, öğrenciler, veliler, okul aile birliği ve okulun diğer paydaşlarıyla ilgili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been tried to determine the problems and difficulties of the principals working in the official primary schools in the central district of Niğde province and to develop suggestions about them. In the research, it was aimed to raise awareness that the problems and difficulties of primary school principals are different from each other. In addition, suggestions for solving these problems and overcoming difficulties were tried to be presented. The research was conducted with the qualitative research method. Observation, interview and document review tools were used to collect data. The study group of the research was interviewed with 63 (sixty-three) primary school principals working in public primary schools in the central district of Niğde province in the 2020-2021 academic year. Interview question paper was applied to these people. The research was carried out on a completely voluntary basis. In the research, it has been determined that the problems and difficulties faced by primary school principals are related to the physical structure of the school, organizational structure, assistant principals, teachers, other staff, students, parents, parent-teacher association and other stakeholders of the school.