Maden sektöründe enerji verimliliği: Bir maden işletmesi örneği
Energy efficiency in the mining sector: Example of a mining business
  1. Tez No: 702767
  2. Yazar: BERKAY BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM EYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Makine Mühendisliği, Energy, Mining Engineering and Mining, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye; küresel anlamda mevcut ticareti yapılan 90 maden çeşidinden 77 çeşidine sahip olup, maden çeşitliliği açısından 10. sırada bulunmaktadır. Maden üretimi konusunda dünyadaki 132 ülkeye göre 28. Sırada bulunan Türkiye dünyadaki toplam bor rezervinin ise %74'üne sahiptir. 2023 yılı için Türk Madencilik sektörünün 15 milyar dolar ihracat hedefi bulunurken, bu hedefi hayata geçirebilmek için hammadde olarak ihraç edip işlenmiş ürün olarak ithal ettiğimiz modelin yerine katma değerli ürüne ağırlık veren ve üretimde de verimliliği esas alan yeni bir model geliştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Maden sektörü; genel olarak enerjinin en yoğun kullanıldığı sektör olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle sektörde verimliliğin arttırılması; enerjide dışa bağımlılığının azaltılması ve çevrenin korunmasının yanında sektörün rekabet gücünün arttırılmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın içeriğinde maden sektöründe enerji verimliliği hususunda yapılabilecek iyileştirmeler incelenmiştir. Bu amaçla endüstriyel kuruluşlarda gerçekleştirilen enerji verimliliği proje örnekleri ele alınmış, projeler bazında tasarruf miktarı, tasarrufun mali olarak karşılığı, yatırım tutarı ve geri ödeme sürelerine ait bilgiler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey; has 77 types out of 90 types of minerals that are traded globally and ranks 10th in terms of mineral diversity. Turkey, which ranks 28th in terms of mineral production compared to 132 countries in the world, has 74% of the total boron reserves in the world. While the Turkish Mining sector has an export target of 15 billion dollars for 2023, it is necessary to develop a new model that focuses on value-added products and is based on efficiency in production instead of the model we export as raw material and import as a processed product. Mining industry; in general, has the feature of being the most energy-intensive sector. For this reason, increasing productivity in this sector; would contribute to increasing the competitiveness of the sector as well as reducing foreign dependency in energy and protecting the environment. In the content of this study, improvements that can be made in energy efficiency in the mining sector have been examined. For this purpose, examples of energy efficiency projects carried out in industrial organizations were discussed, and information on the amount of savings, financial equivalent of savings, investment amount and repayment periods were shared on the basis of projects.