Engelli lifti hidrolik güç ünitesi tasarımı analizleri ve üretimi
Design analyses and production of wheelchair lift hydraulic powerpack
  1. Tez No: 702768
  2. Yazar: GÜRKAN YALVAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Engelli lifti hidrolik güç ünitesi engelli liftlerinin kontrollü bir şekilde hareketlendirilmesi görevini yapar. Bu çalışmada engelli lifti için bir hidrolik güç ünitesinin tasarım, üretim ve deney çalışmaları yapılarak bir hidrolik güç ünitesinin oluşturulma süreci anlatılmıştır. Hidrolik blok tasarımları 3 boyutlu olarak modellenmiş, hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri yapılmış, komponentler seçilmiş, işleme merkezinde tasarlanan ürünler üretilmiş, 3 boyutlu ölçüm cihazında üretim yapılan ürünlerin ölçümleri yapılmış ve oluşturulan hidrolik güç ünitesinin deneysel çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı engelli lifti hidrolik gereksinimini verimli ve ergonomik bir ürün ile karşılayabilmektir. Bu çalışma sayesinde özel ölçülerde hidrolik güç ünitesi tasarımları yapılırken hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiği açıklanmış ve ihtiyaca göre farklı ölçülerde hidrolik ünite tasarlanabileceği gösterilmiştir. Çalışma sonucunda 90 mm yüksekliğinde, 150 bar basınca dayanıklı, 0,1 bar hidrolik basınç kaybı olan, 0,1 m/sn anma hızına sahip ve tek etkili silindirler ile çalışmaya uygun bir hidrolik güç ünitesi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheelchair lift hydraulic power unit performs the task of moving the wheelchair lifts in a controlled manner. In this study; design, production and experiments of a hydraulic power unit for a wheelchair lift were carried out and production process of the power unit was explained. Hydraulic block designs were modeled in 3D, computational fluid dynamics analyzes were made, components were selected, designed products were manufactured in machining center, measurements of these products were made in 3D measuring device and experimental studies of the hydraulic power unit were carried out. The aim of this study is to meet the hydraulic requirement of the wheelchair lift with an efficient and ergonomic product. Thanks to this study, it has been explained which criteria should be considered when designing hydraulic power units in special sizes and it has been shown that hydraulic power units in different sizes can be designed according to need. As a result of the study, a hydraulic power unit with a height of 90 mm, resistant to 150 bar pressure, with a hydraulic pressure loss of 0.1 bar, with a nominal speed of 0.1 m/s and suitable to operate with single acting cylinders was produced.