Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda nötrofil gelatinaz ilişkili lipokalin düzeyinin ve hastalık şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of neutrophil jelatinase-related lipocalin levels and its relationship with disease severity in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 702790
  2. Yazar: GÖKÇE YAĞMUR EFENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM BEHİCE ÖZTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda, kandaki nötrofil gelatinaz ilişkili lipokalin ve ilişkili immünolojik belirteçler olan nötrofil sayısı, nötrofil lenfosit oranı ve TNF-alfa'nın sağlıklı kontrollerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi ve otizm spektrum bozukluğu semptomlarının şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikte olan bu çalışmada 24-60 ay aralığında, otizm spektrum bozukluğu olan 32 çocuk araştırma grubunu, benzer yaş ve cinsiyette 32 çocuk ise sağlıklı kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki gruptaki çocukların ruh sağlığı muayenesi yapılmıştır ve çocukların gelişimsel değerlendirmesi uygun bir psikometrik test ile gerçekleştirilmiştir. Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların semptom şiddeti, Çocukluk Otizm Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) ve Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) kullanılarak değerlendirilmiştir. Her iki gruptaki çocukların ebeveynlerine Çocuk Davranış Kontrol Listesi (ÇDKL) verilmiştir. Tüm olguların kan örneklerinden, nötrofil sayısı, nötrofil lenfosit oranı, Tümör Nekroz Faktörü-alfa ve Nötrofil Gelatinaz İlişkili Lipokalin parametrelerinin ölçülmesi işlemi uygulanmıştır. Sonuç: Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ile sağlıklı kontroller arasında nötrofil sayıları, nötrofil lenfosit oranları, Tümör Nekroz Faktörü-alfa ve Nötrofil Gelatinaz İlişkili Lipokalin değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmıştır ve bütün immünolojik belirteçler otizm spektrum bozukluğu olan hastaların kanında anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Otizm semptom şiddeti ile immünolojik belirteçlerin tümü ilişkili bulunmuştur. ROC Analizi'nde, Nötrofil Gelatinaz İlişkili Lipokalin değerinin istatistiksel olarak anlamlı ve“kabul edilebilir ayrım potansiyeline”sahip düzeyde otizm spektrum bozukluğu tanısını sağlıklı kontrollerden ayırt edebildiği görülmüştür. Değeri yükseldikçe otizm tanısını daha iyi ayırt eden Nötrofil Gelatinaz İlişkili Lipokalin için kesim değeri 3,53 ng/ml olarak belirlenmiştir. Tartışma: Otizm spektrum bozukluğunda, bağışıklık sisteminin etiyopatogenezdeki rolünü Nötrofil Gelatinaz İlişkili Lipokalin ve ilişkili immünolojik belirteçler olan nötrofil sayısı, nötrofil lenfosit oranı, Tümor Nekroz Faktörü-alfa ölçümü ile değerlendiren çalışmamızda, otizm grubu için bütün immünolojik parametreler anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Çalışmamız beyin gelişimi için erken kritik yaşlarda bağışıklık sistemindeki bozuklukların, otizmin heterojen fenotipinin oluşumuna yol açabileceği fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate neutrophil gelatinase-related lipocalin levels and immunological markers related to it as neutrophil count, neutrophil lymphocyte ratio and TNF-alpha, in children with autism spectrum disorder by comparing them to healthy controls. We also examined the relationship between the severity of autism spectrum disorder symptoms and levels of aforementioned immunological markers. Method: In this cross-sectional study, 32 children with autism spectrum disorder aged between 24 and 60 months constituted the study group, and 32 children of similar age and gender constituted the healthy control group. A psychiatric assessment was performed for the children in both groups and the developmental assessment of children was carried out with an appropriate psychometric test. The symptom severity of children with autism spectrum disorder was assessed by Childhood Autism Rating Scale (CARS) and Autism Behavior Checklist (ABC). The Child Behavior Checklist (CBCL) was given to the parents of the children in both groups. The neutrophil count, neutrophil lymphocyte ratio, Tumor Necrosis Factor-alpha and Neutrophil Gelatinase-Related Lipocalin parameters were measured from the blood samples of all cases. Results: A significant difference was found between children with autism spectrum disorder and healthy controls in terms of neutrophil counts, neutrophil lymphocyte ratios, Tumor Necrosis Factor-alpha and Neutrophil Gelatinase-Related Lipocalin levels and all immunological markers were found to be significantly higher in the blood of patients with autism spectrum disorder. All of the immunological markers were associated with autism symptom severity. In the ROC Analysis, it was observed that the Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin value was statistically significant and was able to distinguish the diagnosis of autism spectrum disorder from healthy controls at a level with“acceptable discrimination potential”. The cut-off value for Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin, which distinguishes the diagnosis of autism better as its value increases, was determined as 3.53 ng/ml. Discussion: In our study evaluating the role of the immune system in the etiopathogenesis of autism spectrum disorder with Neutrophil Gelatinase-Related Lipocalin and related immunological markers such as neutrophil count, neutrophil lymphocyte ratio, Tumor Necrosis Factor-alpha measurement, all immunological parameters for the autism group were found to be significantly higher. Our study supports the idea that disturbances of the immune system at early critical ages for brain development, may lead to the formation of the heterogeneous phenotype of autism. To the best of our knowledge, our study is the first to evaluate the role of immune system in etiopathogenesis of autism by measuring Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin. Our findings have contributed to studies supporting the role of the immune system in the etiology of autism from a different perspective. In order to determine the causality of the relationship between Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin and autism, to generalize the findings, and to investigate the effects of treatments on Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin, there is a need for further population-based studies including evaluations with different immunological indicators.