Turizm destinasyonlarındaki yerel halkın gözünden kalabalık ve aşırı turizm: Bozcaada örneği
Overcrowding and over-tourism in tourist destinations through the eyes of local people: The case of Bozcaada
  1. Tez No: 702814
  2. Yazar: ESRA KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜLKER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ulusal ve uluslararası turist varışları 2012 yılından bu yana artış göstermiş ve 2018 yılına gelindiğinde bu sayı 1,4 milyar kişi olarak kayıtlara geçmiştir. 2020 yılına gelindiğinde ise turist varışlarında devamlı bir hareketlilik olduğu görülmüştür. Bu turist varışlarının sürekli artması dünya üzerinde birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'deki turizm destinasyonlarında da etkisini göstermiştir. Bir bölgedeki turist varışlarının bu denli artması, aşırı turizm kavramını ortaya çıkarmıştır. Turizm literatürü incelendiğinde, destinasyonlardaki aşırı turizm etkileri uzun yıllardır devam etmekle birlikte, bu kavramın araştırmalara yeni dahil edildiği görülmektedir. Bunun nedeni, aşırı turizmin etkilerine karşı ilgili destinasyondaki yerel halkın tepkilerinin artması olarak belirtilmiştir. Bu tez çalışmasını evrenini oluşturan Bozcaada bölgesi, uzun yıllar turizm sektörüne ev sahipliği yapmakla birlikte, adada son yıllarda aşırı turizmin etkilerinin görüldüğünü belirtmek mümkündür. Buna göre, Bozcaada yerel halkının da aşırı turizmden etkilendiğini söylemek mümkündür. Bu araştırmanın amacı, aşırı turizm kavramını ve bu kavram doğrultusunda Bozcaada yerel halkının algılarını ve davranışlarını turizm literatürü açısından incelenmektir. Bu amaç çerçevesinde araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenerek, Bozcaada'da yaşayan yerel halktan 19 kişi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. 19 kişiden elde edilen verilerin analizi, bilgisayar destekli nitel analiz programı olan MAXQDA 20 ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Bozcaada destinasyonunda aşırı turizmin durumu ve etkisi hakkında bilgi vermekle birlikte, turizm sektörünün mevcut durumunu ve yerel halkın turizm sektörü ve aşırı turizm ile ilgili algılarını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
National and international tourist arrivals have increased since 2012 and by 2018, this number was recorded as 1.4 billion people. By 2020, it has been observed that there is a continuous mobility in tourist arrivals. The continuous increase in these tourist arrivals increases the number of tourist arrivals in tourism destinations in Turkey as well as in many countries around the world. The increase in tourist arrivals in a region has revealed the concept of over tourism. When the tourism literature is examined, it is seen that the effects of over tourism in destinations have been going on for many years, but the concept of over tourism has only recently been included in research. The reason for this has been stated as the increased response to the effects of over tourism. Although the Bozcaada region, which constitutes the universe of this thesis, has been home to the tourism sector for many years, it is possible to state that the effects of over tourism have been seen on the island in recent years. Accordingly, it is possible to say that the local people of Bozcaada are also affected by over tourism. The aim of this research is to examine the concept of extreme tourism and the perceptions and behaviors of the local people of Bozcaada in line with this concept in terms of tourism literature. Within the framework of this purpose, in-depth interviews were conducted with 19 local people living in Bozcaada by adopting the qualitative research method in the research. The analysis of the data obtained from 19 people was analyzed with the computer aided qualitative analysis program MAXQDA 20. The findings, together with providing information about the status and impact of excessive tourism in Bozcaada destination, revealed the current situation of the tourism sector and the perceptions of the local people about the tourism sector and excessive tourism.