İzole tavşan böbreğinde in vivo ve in vitro iskemi-reperfüzyonun farklı agonist yanıtlarında oluşturduğu değişiklikler ve bu yanıtlar üzerine platelet aktive edici faktör (PAF) reseptör antagonisti BN 52021...
The Changes induced by ischemia-reperfusion in responses to different agonists and the effect of BN 52021, platelet activating factor (PAF) receptor antagonist, in rabbit kidney
  1. Tez No: 70285
  2. Yazar: CANAN ULUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZENÇ TİMLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
106 Vm. SUMMARY Renal ischemia-reperfusion (I/R) is a pathologic condition that frequently occures after transplantation. One of the mediators that has been suggested to play a role on the haemodynamics of I/R is platelet activating factor (PAF). The aims of this study are: (i) to assess the influence of PAF receptor antagonist, BN 52021 on the responses to various agonists in normal isolated rabbit kidneys, (ii) to assess the variations in agonist-induced responses induced by in vivo and in vitro I/R protocols, (iii) to assess the effect of preischemic administration of BN 52021 on the agonist induced arterial responses in postischemic period in both protocols. Experiments were performed on albino rabbits by using two different experimental protocols: (1) In vivo I/R protocol: Rabbit right kidney was removed as a control and, left renal artery was occluded for a one hour followed by a reperfusion for 30 minutes. In another group, BN 52021 (5mg/kg, i.v.) was administered 20 minutes before I/R The perfusion pressure (PP) of isolated kidneys were elevated by phenylephrine and the vasodepressor responses to acethylcholine (ACh) and sodium nitroprussiade (SNP) and, the vasopressor responses mediated by endothelin-1 (ET-1), angiotensin II (AT IT), noradrenaline (NA) and histamine (HA) were obtained. Control responses to these agonists were repeated in the presence and absence of BN 52021 (10“6 M). (2) In vitro I/R protocol: After having obtained the basal PP the pump was closed for one hour, then the kidneys were reperfused for 30 minutes and agonist-induced responses were elicited. In another group, kidneys were perfused by BN 52021 (10”6 M) for 20 minutes before104 VE. ÖZET Böbrek iskemi-reperfîizyonu (Î/R), sıklıkla transplantasyon sonrası gelişen patolojik bir olaydır. Î/R'nin hemodinamik değişikliklerinin düzenlenmesinde rol oynayan mediyatörlerden birisinin de platelet aktive edici faktör (PAF) olduğu öne sürülmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; (i) normal izole tavşan böbreğinde PAF reseptör antagonisti olan BN 52021 'in, değişik agonist yanıtlan üzerinde etkisi olup olmadığını değerlendirmek, (ii) in vivo ve in vitro İ/R protokollerinin agonist yamtlannı değiştirip değiştirmediğini gözlemlemek ve (iii) in vivo ya da in vitro İ/R öncesi böbreklere uygulanan BN 52021 'in iskemi sonrası dönemde agonisüere verilen yanıtları ne şekilde etkilediğini incelemektir. Deneyler Albino tavşanlarda ve iki ayrı deney protokolü kullanılarak yapılmıştır : (1) in vivo İ/R protokolünde, tavşanların sağ böbreği çıkarılıp kontrol olarak kullanılırken, sol renal arter 1 saat süre ile oklüze edilmiş, ardından 30 dakika süre ile reperfüzyon yapılmıştır. Bir grup tavşana ise, iskemiden 20 dakika önce 5mg/kg (i.v.) BN 52021 uygulanmıştır. İzole edilen böbreklerin perfuzyon basınçları fenilefrin (FE) ile arttırılmış ve asetilkolin (ACh), sodyum nitroprussiyat (SNP) aracılı vazodepressör yanıtlar ile histamin (HA), endotelin-1 (ET-1), anjiy ötensin II (AT-H) ve noradrenalin (NA) aracılı vazopressör yanıt değişiklikleri incelenmiştir. Kontrol grubunda, böbreklerin yukarıdaki agonisüere verdiği yanıtlar, ortamda 10"6 M BN 52021 varlığında ve yokluğunda tekrarlanmıştır. (2) İn vitro İ/R protokolünde ise, izole böbreklerin dengelenmesi sonrası, perfuzyon pompası 1 saat süre ile kapatılmış, ardından 30 dakika reperfüze edilip yukarıdaki agonist yanıtları alınmıştır. Bir grup böbrek ise,
Özet (Çeviri)