Yusuf Niyazi'nin hayatı, sanatı ve eserleri
Yusuf Niyazi's life, art and works
  1. Tez No: 702859
  2. Yazar: RUKİYE GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
II. Meşrutiyet devrinde başlayan yazarlık serüveni, Cumhuriyet döneminde de devam eden Yusuf Niyazi, döneminin üretken yazarlarından biri olmuştur. Daha ziyade gazeteci kimliğiyle öne çıkan yazar, roman, hikâye, tiyatro ve mensur şiir türlerinde eserler kaleme almıştır. Gerek gazetelerde yazdığı yazılarıyla gerekse de çeşitli edebî türlerde verdiği eserlerinde işlediği konularla siyasi ve edebî fikirlerini ortaya koymuş olan Yusuf Niyazi, toplumdan kopmadan eserleriyle dönemine adeta bir ayna tutmuştur. Bu çalışmamızda çok yönlü bir şahsiyete sahip, hem II. Meşrutiyet döneminde hem de Cumhuriyet döneminde eser vermiş olan Yusuf Niyazi'nin hayatı, sanatı ve eserlerini birçok açıdan ele alıp incelemeye çalıştık. Çalışmamızın amacı Türk Edebiyatına katkıda bulunmuş olan yazarın bilinmeyen yönlerini ve eserlerini gün ışığına çıkarmaktır. Bu doğrultuda çalışmamızın“Giriş”bölümünde Yusuf Niyazi'nin yaşamış olduğu dönemin edebî ve fikri yapısını genel bir değerlendirme ile ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Yusuf Niyazi, whose writing adventure started before the Second Constitutional Period, continued in the Republic Period, became one of the prolific writers of his period. The author, who stands out with his journalist identity, has written works in the genres of novels, stories, theater and prose poetry. Yusuf Niyazi who put forward his political and literary ideas both with his writings in newspapers and in his works in various literary genres, kept a mirror to his period with his works without breaking away from the society. In this study, we tried to examine from many different point of view the life, art and works of Yusuf Niyazi, who had a versatile personality and produced work in both in the Second Constitutional Period and in the Republic Period. The aim of our study is to bring to light the unknown aspects and works of the author who contributed to Turkish Literature. In this direction, we tried to evaluate the literary and intellectual structure of Yusuf Niyazi's Period in the“Introduction”section of our study with a general evaluation.