Effect of high hydrostatic pressure and heat treatment on antimicrobial protein stability, shelf-life and rheological characteristics of donkey milk
Yüksek hidrostatik basınç ve ısıl işleminin eşek sütünün antimikrobiyal protein kararlılığı, raf ömrü ve reolojik özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 702875
  2. Yazar: ALPEREN KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS, DOÇ. DR. ŞEBNEM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Eşek sütü, faydalı özellikleri ve insan sütüne benzerliği nedeniyle popülerlik kazanmaktadır, ancak ısıl işlem faz ayrımına ve besin kayıplarına yol açtığından çiğ olarak tüketilmektedir ve bu yüzden raf ömrü sınırlıdır ve sağlık risklerine neden olabilir. Yüksek hidrostatik basınç (YHB), gıda ürününün taze benzeri özellikleri üzerinde minimum etki ile mikrobiyal inaktivasyonun elde edilebildiği, termal olmayan bir gıda işleme tekniğidir. Bu çalışma, YHB ve ısıl işlemin eşek sütünün fizikokimyasal ve reolojik özellikleri, proteinlerin stabilitesi, mikrobiyal yük ve raf ömrü üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Artan işleme basıncının (200, 400 ve 500 MPa) mikrobiyal yükü, lizozim ve laktoferrin içeriğini önemli ölçüde azalttığı gözlemlendi (p0.05), 45 °C'de bu parametreleri önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir (p0.05). Eşek sütü örneklerinin 75 °C'de 1 ve 2 dakika ısıl işlemi yeterli mikrobiyal inaktivasyon ile sonuçlanmasına rağmen, yüksek lizozim ve laktoferrin inaktivasyonu gözlemlenmiştir. 4 °C'de saklanan YHB ile muamele edilmiş ve ısıl işlem görmüş süt numunelerinin toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB) sayısı 21 günlük depolama süresi sonrasında 5 log CFU/mL'yi aşarken çiğ sütte TAMB sayısı 7 günlük depolama süresi sonrasında 5,82 log CFU/mL olarak tespit edilmiştir. Depolama süresince tüm numunelerde pH değerleri düşmüş ve titre edilebilir asitlik değerleri yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Donkey milk has been gaining popularity due to its beneficial properties and similarity to human milk, however, since heat treatment lead to phase seperation and nutritional losses, it is consumed raw, which may cause health risks and limit its shelf life. High hydrostatic pressure (HHP) is a non-thermal food processing technique in which microbial inactivation can be obtained with minimum effects on fresh like properties of food product. This study aimed to investigate the effects of HHP, and heat treatment on physicochemical and rheological properties, stability of proteins, microbial load, and shelf-life of donkey milk. Increasing processing pressure (200, 400, and 500 MPa) decreased microbial load, lysozyme, and lactoferrin contents significantly (p0.05) on microbial load, lysozyme, and lactoferrin loss, while at 45 °C, decreased these parameters significantly (p0.05) in terms of microbial inactivation, lysozyme, and lactoferrin content. Even though heat treatment of donkey milk samples at 75 °C for 1 and 2 min resulted in sufficient microbial inactivation, high lysozyme and lactoferrin inactivation were observed. Total aerobic mesophilic bacteria (TAMB) counts of HHP-treated and heat-treated milk samples stored at 4 °C exceeded 5 log CFU/mL after 21 days of storage, in contrast to untreated milk stored at 4 °C in which TAMB count increased to 5.82 log CFU/mL after 7 days of storage. pH values were decreased and titratable acidity values increased within the storage period for all samples.