Toplumsal cinsiyet rollerinin aktif yaşlanma ile ilişkisinin değerlendirilmesi: Nitel bir çalışma
Evaluation of the relationship between gender roles and active aging: A qualitative study
  1. Tez No: 762622
  2. Yazar: SILA NUR BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU CAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Küresel yaşlanma ile birlikte aktif yaşlanma gün geçtikçe önemi artan bir kavram haline gelmektedir. Aktif yaşlanmanın birçok belirleyicisi bulunmasına rağmen toplumsal cinsiyet, diğer tüm belirleyicileri etkileyen keşisimsel bir değişken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda tez çalışmasında Kadıköy Belediyesine bağlı sosyal yaşam evi üyelerinin yaşlanma süreçleri, aktif yaşlanma kapsamında ele alınarak toplumsal cinsiyet rollerinin bu süreçlerdeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Konu ile ilgili literatür araştırması yapıldıktan sonra 5'i kadın 5'i erkek olmak üzere 10 sosyal yaşam üyesi ile nitel araştırma tekniklerinden olan yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler Maxqda programı kullanılarak içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Sağlık davranışı, fiziksel aktivite, beslenme alışkanlığı, psikolojik ve sosyal destek, emeklilik sonrası ekonomik değişim, emeklilik sonrası sosyal hayat, göç ve kentte yaşlanma, toplumsal cinsiyet rolleri olmak üzere sekiz tema oluşturulmuş, temalar feminist gerontoloji perspektifi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Active aging is becoming an increasingly important concept with global aging. In addition to many causes of active aging, gender emerges as an intersectional determinant that affects all other causes. Therefore, in this thesis study, the aging processes of the members of the social life house of Kadıköy Municipality were handled within the scope of active aging, and the effect of gender roles was examined. As a result of the literature, semi-structured interviews, which are one of the qualitative research techniques, were conducted with 10 members of social life house (5 women and 5 men). The obtained data were analyzed with the thematic analysis technique using the Maxqda program. Eight themes were created: drug use and early diagnosis, physical activity, nutritional habits, psychological and social support, post-retirement economic change, post-retirement social change and social life home, migration and aging in the city, and gender roles. The themes were evaluated from the perspective of feminist gerontology.