Varikosel kaynaklı testis hasarında kisspeptin/GPR54 sisteminin rolü ve curcumin'in koruyucu/düzenleyici etkisi
The role of kisspeptin/GPR54 system in testicular damage caused by varicocele and the protective/regulatory effect of curcumin
- Tez No: 702891
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AKKOYUNLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Deneysel olarak oluşturulan varikosel sıçan modelinde, intragastrik yolla uygulanan curcumin'in hipotalamus-hipofiz-gonad ekseni için anahtar bir role sahip olan Kisspeptin/Kisspeptin Reseptör (KİSS1/GPR54) sistemi üzerindeki etkisini göstermek amaçlandı. Yöntem: Akdeniz üniversitesi Hayvan Deneyleri Ünitesinden temin edilen Wistar albino erkek sıçanlar (50 adet) eşit sayıda denek içeren beş gruba ayrıldı. Varikosel (V) ve Varikosel+Curcumin (V+CMN) gruplarında deneyin başlamasından 4 hafta sonra sol testis cerrahisi ile varikosel model oluşturuldu. Sham (Sh) grubunda, cerrahi işlemin etkisini göstermek amacıyla, V grubu ile aynı zamanda, sol abdominal bölge cerrahi olarak açılıp kapatıldı. Cerrahiden 4 hafta önce V+CMN ve Vehicle (Vh) gruplarına sırasıyla, 100 mg/kg/gün CMN (mısır yağında çözülerek) ve mısır yağı (CMN ile eşit hacimde) intragastrik (i.g.) yolla 12 hafta boyunca (deney süresince) verildi. Kontrol (K) grubuna herhangi bir işlem yapılmadı. Deneyin başlamasından 12 hafta sonra tüm grupların anestezi altında çıkartılan sağ ve sol testisleri; histopatoloji, immünohistokimya ve Western-blot yöntemleri ile değerlendirildi. Bulgular: Varikosel model oluşturduğumuz sıçanların deney süresince vücut ağırlığında anlamlı bir azalma görüldü ve testislerinde seminifer tübül hasarı oluştu. Kisspeptin (KİSS1), Kisspeptin Reseptörü (GPR54), Leptin (LEP) ve Leptin reseptörünün (LEPR) normal ve varikosel testis dokusundaki yerleşimlerine bakıldı ve yaygın olarak primer spermatositlerde, daha az miktarda Leydig hücreleri, yuvarlak ve uzamış spermatidlerde eksprese edildiği görüldü. CMN takviyesi yapılan varikosel sıçanlarda (V+CMN grubu) protein ekspresyonları (KİSS1, GPR54, LEP, LEPR) arttı. Sonuç: Varikosel, erkek infertilitesinde önemli bir yere sahiptir ve varikosel sıçanlardaki CMN takviyesi KİSS1/GPR54 ve LEP/LEPR aracılığı ile varikosel'in ortaya çıkarttığı hasarın kısmen düzeltilmesinde rol oynar.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to show the effect of intragastrically administered curcumin on the Kisspeptin/Kisspeptin Receptor (KİSS1/GPR54) system, which has a key role in the hypothalamus-pituitary-gonad axis, in an experimentally created varicocele rat model. Method: Wistar albino male rats (50 pcs) obtained from Akdeniz University Animal Experiments Unit were divided into five equal groups. In the Varicocele (V) and Varicocele+Curcumin (V+CMN) groups, a varicocele model was created with left testis surgery four weeks after the start of the experiment. In order to show the effect of the surgical procedure in the sham group, at the same time as the V group, the left abdominal side opened and closed surgically. The V+CMN and Vehicle (Vh) groups, four weeks before surgery, respectively, 100 mg/kg/day CMN (dissolved in corn oil) and corn oil (in equal volume with CMN) have been given intragastrically (i.g.) for 12 weeks (throughout the experiment). No action was applied to the control (K) group. The right and left testes of all groups that were extracted under anesthesia after 12 weeks from the start of the experiment; evaluated with the technique of histopathology, immunohistochemical, and Western-blot. Results: Throughout the experiment, it was observed that the bodyweight of the rats, for which we created the varicocele model, decreased significantly and seminiferous tubule damage occurred in their testicles. The locations of Kisspeptin (KİSS1), Kisspeptin Receptor (GPR54), Leptin (LEP), and Leptin receptor (LEPR) in normal and varicocele testicular tissue were examined and it was observed that they were expressed widely in primary spermatocytes and less frequently in Leydig cells, round and elongated spermatids. Protein expressions (KİSS1, GPR54, LEP, LEPR) increased in CMNsupported varicocele rats (V+CMN group). Conclusion: Varicocele has an important place in male infertility, and CMN supplementation in varicocele rats plays a role in partially correcting the damage caused by varicocele through KİSS1/GPR54 and LEP/LEPR.