Kanser hastalarında hasta aktiflik düzeyi ile hastalığı kabullenme durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between disease activity and disease acceptance status in cancer patients
- Tez No: 702899
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı kanser hastalarının hasta aktiflik düzeyi ile hastalığı kabullenmeleri arasındaki ilişkinin araştırılması ve çeşitli demografik değişkenler açısından farklılıklarının belirlenmesidir. Önceki dönemlerde kanser hastalarına yönelik olarak yapılan benzer çalışmaların olmaması ve hasta aktiflik düzeyi ile hastalığı kabul arasındaki ilişki ile ilgili iki değişkenin bir arada bulunduğu bir araştırmaya rastlanmamış olması bu çalışmanın önemini vurgular niteliktedir. Ayrıca araştırma nicel bir araştırmadır. Araştırma evrenini Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nden kanser tanısı konmuş olan hastalar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 250 hastadan toplanan veriler kullanılmıştır. Bu araştırma için iki bölümden oluşan anket formu oluşturulmuştur. İlk bölümde temel demografik bulgular için ilgili literatür taranarak oluşturulan demografik veri formu yer almaktadır. İkinci bölümde ise Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçeği, Hastalığı Kabullenme Ölçeği bulunmaktadır. Toplanan veriler SSPS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan kanser hastalarının %60'ı kadın olup %86'sı evlidir. Yaş olarak incelendiğinde %37,6'sı 46-60 yaş aralığına sahiptir. Katılımcıların %46'sı ilköğretim mezunudur. Meslek açısından bakıldığında katılımcıların %36'sı ev hanımıdır. Hastaların hasta aktiflik düzeyi puan ortalamalarının 47,40±6,24 olduğu, hastalığı kabul düzeyi puan ortalamalarının 27,36±9,06 olduğu tespit edilmiştir. Gelir durumu ile hasta aktiflik düzeyi arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir ve gruplar arası farklılığın 2501-3000 TL gelire sahip olanlardan ve 2500 TL ve altında gelire sahip olanlardan kaynaklandığı belirlenmiştir. Yaş ile hastalığı kabul düzeyi arasında anlamlılık tespit edilmiştir. Katılımcıların medeni durum ile hastalığı kabul düzeyi arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Bekar olan hastaların ölçek puanları evli olanlara göre daha yüksek olduğu gözlemlemiştir. Hastane başvuru sayısı ile hastalığı kabul düzeyi arasında pozitif yönde ancak zayıf düzeyde anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu çalışmada elde edilen verilerle yapılan analiz sonuçlarına göre Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçeği ve Hastalığı Kabullenme Ölçeğinin yüksek derecede güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between cancer patients' patient activity level and their acceptance of the disease and to determine their differences in terms of various demographic variables. The lack of similar studies on cancer patients in the previous periods and the absence of a study in which two variables were found together regarding the relationship between patient activity level and acceptance of the disease emphasize the importance of this study. In addition, the research is quantitative research. The research population consists of patients diagnosed with cancer from the medical oncology clinic of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty. Data collected from 250 patients were used within the scope of the study. For this research, a questionnaire form consisting of two parts has been created. In the first part, there is a demographic data form created by scanning the relevant literature for basic demographic findings. In the second part, there is the Patient Activation Level Scale and the Patient Acceptance Scale. The collected data were analyzed using the SSPS program. 60% of the cancer patients participating in the study were women and 86% were married. When examined in terms of age, 37.6% of them have the age range of 46-60. 46% of the participants are primary school graduates. In terms of profession, 36% of the participants are housewives. It was determined that the patient activity level mean score of the patients was 47.40±6.24, and the mean disease acceptance level score was 27.36±9.06. It was determined that there was a significant difference between income status and patient activity level, and it was determined that the difference between the groups was caused by those with an income of 2501-3000 TL and those with an income of 2500 TL or less. A significant difference was found between age and the level of acceptance of the disease. It was determined that there was a significant difference between the marital status of the participants and the level of acceptance of the disease, and it was observed that the scale scores of the single patients were higher than the married ones. A positive but weak significant difference was found between the number of hospital admissions and the level of acceptance of the disease. According to the results of the analysis made with the data obtained in this study, it was concluded that the Patient Activation Level Scale and the Patient Acceptance Scale were highly reliable.