Mefenamik asit mikrokürelerinin formülasyonu, salınım kinetikleri ve optimizasyonu
- Tez No: 70291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAN SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
50 ÖZET Antienflamatuvar, analjezik ve antipiretik olarak kullanılan mefenamik asit, fenamik asit türevlerinden olan bir ilaçtır. Literatürde bu mikroküre şekline rastlanmadığından ve mikrokürelerin hazırlanmasında genellikle doğal polimerler kullanıldığından bu çalışmada mefenamik asit mikroküreleri sentetik bir polimer olan Eudragitlerle hazırlanmıştır. Sferik kristalizasyon yöntemiyle hazırlanmış mikroküreler değişik ilaç-polimer oranlanyla hazırlanmış ve değişik tipteki Eudragitler kullanılmışür (Eudragit RSİOO, Eudragit RL100). Mikrokürelerin dissolüsyon çalışmaları pH 7.2 Fosfat Tamponunda USPXXU'de kayıtlı döner sepet yöntemine göre yapıldı. En ideal salımın 5:1 oranındaki etken madde: Eudragit RSİOO ve etken madde: Eudragit RL100 ile hazırlanan M 5 ve N5 mikrokürelerinden olduğu bulundu. Elde edilen dissolüsyon sonuçlan sıfırıncı ve birinci derece çeşitli kinetik modellere uygulandı ve en iyi üç kinetik model bulundu. Bunların arasından ilacın şahmında en uygun kinetik model r2 metoduna göre RRSBW olarak belirlendi. Ayrıca mikrokürelerin partikül boyutunun ilaç şahmına etkisi de incelendi.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Mefenamic acid is a derivative of fenamic acid used as an antiflamatory, analgesic and antipyretic agent. We haven't seen any studies on the sustained release form prepared with synthetic polymers in literature so we prepared microspheres for our aim. Microspheres were prepared with spheric crystatization method and with different drug-polymer ratios using two Eudragit types (Eudragit RSI 00, Eudragit RL100). Dissolution of the microspheres were performed according to USPXXII rotating basket method in pH 7.2 Phosphate buffer solution. The ideal release was in M5 and N5 microsphere with 5:1 active substance: Eudragit RSI 00 and active substance: Eudragit RL100 ratios. The obtained dissolution results were applied on zero order, first order and other kinetic models, the best fitting three kinetic models were found. Among these the most appropriate kinetic model for realising the drug was found to be RRSBW according to (r2) method. Furthermore the effect of particle size of the microspheres on drug release investigated.