Sıklet sporları ve diğer spor dallarındaki kadın sporcuların premenstrual sendrom durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of premenstrual syndrome status of female athletes in weight sports and other sports
  1. Tez No: 702917
  2. Yazar: CANAN GÖRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Sıklet sporları ve diğer spor dallarındaki kadın sporcuların premenstrual sendrom durumlarının değerlendirilmesinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmanın evrenini Karadeniz bölgesindeki kadın sporcular oluşturmaktadır. Örneklem hacmini 467 kadın sporcu oluşturmaktadır. Katılımcıların 239 kişisi sıklet sporları 228 kişisi diğer spor dallarındaki kadın sporculardan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”“Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ)”kullanılmış olup, araştırma verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 istatistik analiz programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma katılımcılarının %57'sinin yaşları 18 ve altı yaştadır. Katılımcıların %77,3'ünün normal BKİ'ine sahip olduğu bulunmuştur. Sporcuların spor dalları dağılımı ise %51,2'sinin sıklet %48,8'inin diğer spor dalları olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %29,6'sının 3-5 yıldır spor yaptığı belirlenmiştir. Katılımcıların %67'sinin ilk adet yaşının 13-16 yaş aralığı olduğu, %75,8'inin adetinin düzenli olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların spor dalları üzerine PMSÖ alt boyutları üzerine etkileri incelenmiş olup spor dallarının PMSÖ alt boyutları üzerine etkisinin olmadığı (p>0,05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is the examination of the evaluation of premenstrual syndrome status of female athletes in weight sports and other sports branches. Meterial and Method: The universe of this study consists of female athletes in the Black Sea region. The sample size consists of 467 female athletes. 239 of the participants consisted of weight sports and 228 of them were female athletes in other sports branches.“Personal Information Form and menstrual information form”and“Premenstrual Syndrome Scale (PMSS)”were used to collect the data, and the analysis of the research data was analyzed with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 21.0 statistical analysis program. Results: The age of 57% of the research participants is 18 and under. It was found that 77.3% of the participants had normal BMI. The distribution of sports branches of the athletes was determined as the weight category of 51.2% and other sports branches of 48.8%. It was determined that 29.6% of the participants had been doing sports for 3-5 years. It was determined that 67% of the participants had their first menstrual period in the 13-16 age range, and 75.8% of them had regular periods. The effects of the athletes participating in the research on the sub-dimensions of the PMSS on the sports branches were examined and it was determined that the sports branches did not have an effect on the PMSS sub-dimensions (p>0.05).