Türk çevre mevzuatının yeşil liman uygulamaları kapsamında değerlendirmesi
Evaluation of Turkish environmental legislation within the scope of green port applications
  1. Tez No: 702922
  2. Yazar: ELİF ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GAMZE YÜCEL IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ulaşım, insan ile çevresi arasındaki iletişim için bilgi ve hizmet aktarım mekanizmasında önemli bir yere sahiptir. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olması, yaklaşık 8330 km kıyı uzunluğuna sahip olması ve Asya ile Avrupa arasında yer alan stratejik ve jeopolitik konumu hususları Türkiye için denizyolu ulaşımını daha da önemli bir yere taşımaktadır. Limanların iklim değişikliğinin doğuracağı olası risk ve değişimlere etkilenebilirlik düzeyinin yüksek olması iklim politikalarının sağlam temeller üzerine kurulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu politikalara riayet ise mevcut mevzuatın önemini gözler önüne sermektedir. Limanların ilerleme veya entegrasyon eksikliğinin doğurabileceği negatif neticeler“yeşil limanlar”kavramını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, mevzuatımızda yeşil limanlar ve iklim değişikliği özelinde revize edilmesi gereken noktalara dikkat çekmek amacıyla ilgili uygulama ve planlamalar Türk mevzuatı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Söz konusu mevzuatın incelenmesi sonucunda güncel mevzuatta eksik bulunan boyutlar ele alınmış ve detaylandırılması gerekli olan konular değerlendirilmiştir. Dünyada ve Türkiye'de yeşil limanlara yönelik politika ve mevzuatın gelişimi tartışılarak, farklılıklar ve benzerlikler üzerine bir karşılaştırma yapılmıştır. Yeşil limancılık hususunda sektörde uygulanması gereken mevzuattan sorumlu paydaşların arasındaki yeterli olmayan iletişim ve koordineli gitmeyen uygulamalar, yeterince açık ve bütünleşik olmayan mevzuat ve yeşil liman hususuna yönelik teşviklerin yetersizliği sonuçlarına ulaşılmış ve bu konularda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation has an important place in the information and service transfer mechanism for communication between people and their environment. The fact that it is a country surrounded by seas on three sides, has a coastline of approximately 8330 km and its strategic and geopolitical location between Asia and Europe carries maritime transportation to an even more important place for Turkey. The high level of vulnerability of ports to possible risks and changes caused by climate change necessitates the establishment of climate policies on solid foundations. Compliance with these policies reveals the importance of current legislation. The negative consequences of the lack of progress or integration of the ports have brought the concept of“green ports”to the agenda. In this study, relevant practices and plans were evaluated within the framework of Turkish legislation in order to draw attention to the points that need to be revised in our legislation regarding green ports and climate change. As a result of the examination of the said legislation, the missing dimensions in the current legislation were discussed and the issues that needed to be detailed were evaluated. The development of policy and legislation towards green ports in the world and in Turkey was discussed, and a comparison was made on the differences and similarities. It has been concluded that insufficient communication and uncoordinated practices between the stakeholders responsible for the legislation that should be implemented in the sector regarding green port management, insufficiently clear and integrated legislation, and insufficient incentives for green port have been reached and suggestions have been developed on these issues.