Adölesanlarda fiziksel aktivite ve egzersizin biliş, denge, depresyon ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of physical activity and exercise on cognition, balance, depression and quality of life in adolescents
  1. Tez No: 702923
  2. Yazar: MELİS ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Adölesan bireylerde sedanter yaşam ile birlikte inaktivite artmakta, bilişsel fonksiyonlarda ve duygu durumunda kötüleşmeler meydana gelmekte, denge olumsuz etkilenmekte, depresyon düzeyinde artış ve yaşam kalitesinde azalma görülmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı adölesanlarda uygulanan egzersiz programının, biliş, denge, depresyon ve yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 59 adölesan birey dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak Egzersiz Grubu (n=29) ve Kontrol Grubu (n=30) olarak ayrıldı. Egzersiz Grubu'na fiziksel aktivite ve egzersiz programı, Kontrol Grubu'na yüz yüze görüşme uygulandı. Katılımcıların fiziksel aktiviteleri Adölesanlar için Fiziksel Aktivite Ölçeği (AFAÖ), bilişleri Bilişsel Üçlü Envanteri (BÜE), dengeleri Tinetti Denge ve Yürüme Testi (TDYT), depresyon düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), yaşam kaliteleri Kısa Form-36 (KF-36 FF, KF-36 MS) ile uygulama öncesinde ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In adolescents, with sedentary life, inactivity increases, cognitive functions and mood deteriorate, balance is negatively affected, depression level and quality of life decrease. The aim of this study is to investigate the effect of exercise program on cognition, balance, depression and quality of life in healthy adolescents. 59 adolescents were included in the study. Participants were randomly divided into Exercise Group (n=29) and Control Group (n=30). Physical activity and exercise program was applied to the exercise group and face-to-face interviews were applied to the control group. Participants' physical activity levels were evaluated by using Physical Activity Questionnaire for Adolescents (PAQ-A), cognitive status was evaluated by The Cognitive Triad Inventory (CTI), balance level was evaluated by Tinetti Balance and Gait Test (TBGT), depression levels were evaluated by Beck's Depression Scale (BDS), and quality of life was evaluated by Short Form-36 (SF-36 PF, SF-36 MH) before and after the intervention.