Etyolojik faktörlerin dekortikasyon zamanlamasına etkisi
The effect of etiological factors on the timing of decortication
- Tez No: 702955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Tüberküloz ve tüberküloz dışı plevral effüzyonlarda dekortikasyon zamanlamasının hastanede yatış süresi ve morbiditeye etkilerinin araştırılması Materyal Metod: Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezinde Ocak 1994-Temmuz 2000 dönemleri arasında, yaşları 8 ile 71 arasında değişen (ortalama= 33.79) 61'i erkek (% 74.3) , 21'i kadın (%25.6) toplam 82, dekortikasyon girişimi uygulanmış olgu çalışmaya alındı. Olgular tüberküloz ve nonspesifik olmak üzere iki grupta toplandı ve her grupta preoperatif tedavi sürelerinin dekotikasyon materyalinin kalınlığı, postoperatif yatış süreleri üzerine etkisi araştırıldı. Bulgular: 48 Tüberküloz plörezili olguda 35 erkek 13 kadın varken yaş ortalaması 29,21 ± 12,20 iken 34 tüberküloz dışı plörezili olguda 26 erkek 8 kadın bulunmakta ve yaş ortalaması 40,36 ± 19,46 idi. Preoperatif dönemde tedavi süreleri 47 tüberküloz plörezili olguda 2,42 ± 2,08 iken 28 tüberküloz dışı olguda 0,63 ± 0,29 aydı. Preoperatif dönemde tedavi edilmeyen olgular istatistiksel değerlendirilmeye dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of decortication timing on hospital stay and morbidity in tuberculosis and non-tuberculous pleural effusions. Material and Method: 61 males (74.3%), 21 females (25.6%), aged between 8 and 71 years (mean= 33.79) aged between January 1994 and July 2000 in Heybeliada Chest Diseases and Thoracic Surgery Center, a total of 82, decortication The case who underwent the intervention was included in the study. The cases were collected in two groups, tuberculosis and nonspecific, and the effects of preoperative treatment times on the thickness of the decortication material and postoperative hospital stay were investigated in each group. Results: While there were 35 males and 13 females in 48 cases with tuberculous pleurisy, the mean age was 29.21 ± 12.20 years, while there were 26 males and 8 females in 34 nontuberculous pleurisy patients, and the mean age was 40.36 ± 19.46 years. The duration of treatment in the preoperative period was 2.42 ± 2.08 in 47 cases with tuberculous pleurisy, and 0.63 ± 0.29 months in 28 non-tuberculous cases. Cases that were not treated in the preoperative period were not included in the statistical evaluation.